https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-schreier-solarni-lobby-spustila-medialni-kampan-dezinformuje-a-klame-verejnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Schreier: Solární lobby spustila mediální kampaň, dezinformuje a klame veřejnost

8.10.2010 | PRAHA
Jedním ze stěžejních témat médií v posledních dnech a týdnech je nezvládnutý fotovoltaický boom a jeho důsledky na cenu elektřiny pro konečné spotřebitele.
 
Obnovitelné zdroje mají v energetickém mixu České republiky své důležité místo a podpora jejich rozvoje samozřejmě přispívá k růstu výroby čisté elektřiny a tím i k plnění platných závazků České republiky vůči Evropské unii. Navíc až donedávna se výše částky v položce věnované příspěvku na rozvoj obnovitelných zdrojů na účtech českých odběratelů nejevila nijak dramaticky. Zcela odlišně by tato suma bohužel měla vypadat v nejbližších letech.

Podpora rozvoje obnovitelných zdrojů energie v České republice nastartovaná zákonem 180 / 2005 Sb. se rozhodně v prvních letech ukázala jako v podstatě fungující systém, který dokázal reagovat na realitu a korigovat nastavení výkupních cen. Výsledkem byl relativně rovnoměrný nárůst instalovaných výkonů všech v tuzemsku podporovaných forem obnovitelných zdrojů a postupné zvyšování podílu výroby čisté energie na celkové hrubé spotřebě.

Systém se bohužel ukázal jako nefunkční, resp. málo pružný v momentě, kdy měl reagovat na globální skokové snížení cen technologií pro výrobu elektřiny ze slunečního záření, které se propadly o desítky procent. Zatímco ve většině zemí s podobně nastavenými prvky podpory obnovitelných zdrojů na tento vývoj dokázali zareagovat, v České republice měl Energetický regulační úřad pouze klasický mandát ke snížení výkupních cen o 5 %. Šance změnit podmínky podpory pro rok 2010 zůstala loni na podzim nevyužita. Výkupní ceny elektřiny pro projekty fotovoltaických elektráren dokončené v letošním roce proto zůstaly v podstatě identické jako loni. To vše za dramaticky nižších nákladů na straně developerů. Výsledkem je dramatický rozvoj počtu a výkonu fotovoltaických instalací, který je zcela mimo realitu přírodních podmínek České republiky.

Paralelně pak růst fotovoltaických instalací tlačí na růst cen elektřiny. Cena silové elektřiny, kterou ČEZ pro příští rok rozhodně nezdraží, je bohužel jen jednou z položek podílejících se na konečné ceně elektřiny pro spotřebitele. Výrazně se totiž změní právě zmiňovaná položka vztahující se k podpoře obnovitelných zdrojů.
Nyní je vše pouze záležitostí matematiky, přičemž platí rovnice: více fotovoltaických instalací = dražší elektřina. V tuto chvíli pracuje Skupina ČEZ na základě vlastních odhadů i informací od dalších distribučních společností v ČR spíše s kritičtějším scénářem vývoje instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách, který v ČR přibude do konce roku. Nově instalovaný výkon fotovoltaických elektráren by podle našich odhadů měl letos v ČR přesáhnout 1 800 MW a znamenat tak zvýšení ceny elektřiny pro domácnosti o zhruba 18 procent. U velkých podniků by šlo o ještě dramatičtější nárůst pohybující se podle současných odhadů v intervalu 22 – 25 %.
Veškeré dohady se samozřejmě budou dále zpřesňovat úměrně tomu, jak se bude blížit konec roku.

Na závěr jen poznámka k aktivitám Skupiny ČEZ v oblasti fotovoltaiky. Solární lobby v zájmu ochrany svých budoucích zisků a ve snaze odvést pozornost od jediné skutečné příčiny růstu cen elektřiny (kterým je růst počtu fotovoltaických elektráren) spustila v poslední době silnou mediální kampaň, které v sobě bohužel nese i prvky dezinformací a klamání veřejnosti.
Je proto na místě zdůraznit, že Skupina ČEZ vlastní projekty fotovoltaických elektráren nerozvíjí. Naše aktivita se omezuje pouze na nákup projektů, které mají všechna povolení, je jasné, že vzniknou a je jen otázka, kdo je koupí. Jelikož jde o jistou investici, pak vždy při nákupu soutěžíme i s celou řadou zahraničních investorů. Podle našeho naprostého přesvědčení je pro občany ČR lepší, pokud se zisk občanům ze 70 procent vrátí zpět přes vlastnictví v ČEZ, než zcela odteče do zahraničí, jak si přejí jiní.

Podíl ČEZ na trhu na konci roku bude stále v jednotkách procent, řádově bychom mohli provozovat solární elektrárny o instalovaném výkonu řádově 100 +- 30 MW.

Naším záměrem není zisk pozice lídra trhu, jde nám spíše o celkovou podporu fotovoltaického oboru ve smyslu vývoje a výzkumu. To by do budoucna mělo znamenat zvýšení účinnosti zařízení. To bude souběžně se snižováním výkupních cen elektřiny z FVE znamenat i standardizaci podmínek na trhu a větší konkurenceschopnost FVE.

Narozdíl od solárních zlatokopů, kteří se omezují pouze na využití současných výhodných podmínek na trhu, je angažovanosti Skupiny ČEZ v rámci oblasti fotovoltaických zdrojů podstatně širší. Jde zejména o podporu výzkumu a testování nových technologií, které by měly přinést v budoucnu vyšší účinnost těchto zařízení. Jedním z prvních kroků je proto společný projekt s firmou ELMARCO, jehož cílem bude zavedení ekonomicky výhodných solárních panelů, které jako první na světě k výrobě energie využívají nanovláken. První etapou je testování těchto panelů v reálných podmínkách a porovnání výkonu klasických křemíkových a nových „nanovlákenných“ panelů, založených na technologii vyvíjené firmou ELMARCO. Současně chceme vzájemnou spoluprací ověřit ekonomickou výhodnost tohoto nového způsobu výroby „zelené energie“.
reklama

 
Martin Schreier
Autor je manager komunikace a specialista web editor ČEZ, a.s.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist