Tomáš Průša "> Příští hrozba povodní? Vraťme řekám prostor! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pristi-hrozba-povodni-vratme-rekam-prostor
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Příští hrozba povodní? Vraťme řekám prostor!

26. července 2011 | Strana zelených
Autor: Tomáš Průša, tel: 733 536 792
Povodňová vlna opadla. Je však jisté, že povodně se budou opakovat. Strana zelených se proto rozhodla představit pět základních principů, kterými by se měla česká povodňová politika dlouhodobě řídit, a které bude Strana zelených cíleně prosazovat. Respektování těchto principů umožní se na příští povodně lépe připravit. Podmínkou je, aby se jimi vláda začala seriózně zabývat.

„Pokud nevrátíme řekám prostor, stane se „Kalouskova stokoruna“ velmi slabou náplastí na budoucí vzniklé škody,“ říká předseda Strany zelených Ondřej Liška. „Proto je nutné, aby republika ihned zastavila prodej státní půdy tam, kde ji stát má méně než 5 %, a tuto rezervu ponechala na realizaci krajinářských opatření.“

Podle zelených je třeba hledat řešení především v soustavě drobných celoplošných opatření. Je nutné více využívat nezastavěná území k zadržení povodní, propojit toky a nivy, připustit rozliv vod do těchto území a jejich využití k tomu uzpůsobit tak, aby zde nevznikaly škody. Dále je třeba zajistit státní pozemky na protipovodňovou ochranu, zakotvit protipovodňové plány jako povinnou součást územních plánů, posílit pravomoci a odpovědnost chráněných subjektů stejně jako dotace pro ozdravení naší krajiny.

Vedle pěti základních povodňových principů Strana zelených také navrhuje možnosti efektivního využití povodňové daně ministra Kalouska, u níž hrozí, že pouze zalepí další díry ve státním rozpočtu a postiženým povodněmi nijak nepomůže.

„Bylo by vhodné vytvořit fond, skrze něhož by plynula sociální pomoc lidem, jejichž obydlí byla poničena, či na úhradu škod vlastníkům a uživatelům pozemků, kteří umožnili, aby se na jejich plochy častěji rozlévaly povodně a tolik neškodily v níže zastavěných územích,“ doplňuje Ondřej Liška.

Alternativou by mohl být také státní příspěvek na vystěhování z lokality, která je opakovaně povodní postižena. Podle zelených je však nezbytné, aby se povodňovou politikou začala vláda vážně zabývat.

„Uvědomujeme si, že povodňová prevence je otázkou desítek let práce. V České republice existuje řada různých koncepcí protipovodňové ochrany, ovšem bez faktického naplnění. Vyzýváme proto vládu, aby ustoupila od svého laxního přístupu a situaci začala řešit systematicky,“ dodává člen předsednictva Strany zelených Ondřej Mirovský.

Kontakt:
Tomáš Průša, tiskový mluvčí Strany zelených, tel.: 733 536 792

PĚT PRINCIPŮ PROTIPOVODŇOVÝCH OPATŘENÍ STRANY ZELENÝCH

1. DEJME PROSTOR ŘEKÁM
Je nutné snížit míru protipovodňové ochrany nezastavěných území a propojit toky a nivy. To znamená umožnit meandrování napřímených toků a častější rozlivy povodní do polí a lesů. Pokud tomu někdy brání nedostupné pozemky, hledejme cestu, jak je získat.

2. ZAJISTĚME STÁTNÍ POZEMKY NA PROTIPOVODŇOVOU OCHRANU
Je potřeba okamžitě zastavit prodej státní půdy v katastrech, kde ji stát má méně než 5 %, a tuto rezervu ponechat na realizaci takovýchto opatření. Prověřit potřeby a teprve poté rozhodnout o případném dalším prodeji. To měl stát udělat už dávno, protože o těchto potřebách se ví.

3. VYMEZUJME PROTIPOVODŇOVOU OCHRANU DŮSLEDNĚ I V ÚZEMNÍCH PLÁNECH
Chceme přírodě blízká protipovodňová opatření (rozlivy povodní do nezastavěných území + plochy pro stavby) zakotvit jako povinnou součást v územních plánech a veřejně prospěšnou stavbou či opatřením.

4. DELEGUJME VĚTŠÍ ZODPOVĚDNOST I PRAVOMOCI PRO CHRÁNĚNÉ SUBJEKTY
Je nezbytné změnit systém financování protipovodňových opatření, a to skrze finanční spoluúčast samospráv a chráněných subjektů a jejich spoluúčasti na rozhodování, stejně jako přenesení koncepčního řešení a financování protipovodňové ochrany na regionální úroveň.

5. VYUŽIJME EFEKTIVNĚ ZEMĚDĚLSKÉ A LESNICKÉ DOTACE
Je potřeba posílit úlohu zemědělských a lesnických dotací na ozdravení krajiny.
Tomáš Průša, tel: 733 536 792
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist