Pavel Růžička "> Projekt ECOFLEXOBAG analyzuje udržitelné tiskové barvy a materiály pro plastové odnosné tašky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/projekt-ecoflexobag-analyzuje-udrzitelne-tiskove-barvy-a-materialy-pro-plastove-odnosne-tasky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ENVIROS, s.r.o.: Projekt ECOFLEXOBAG analyzuje udržitelné tiskové barvy a materiály pro plastové odnosné tašky

22. dubna 2014 | ENVIROS, s.r.o.
Autor: Pavel Růžička, tel: +420-725187809
Jaký dopad na životní prostředí má používání vodou ředitelných barev a různých druhů výrobních materiálů při produkci plastových odnosných tašek? Na tuto otázku hledá odpověď mezinárodní projekt ECOFLEXOBAG, který v České republice implementuje společnost ENVIROS. Do praktických testů, jež v současné době probíhají, se v ČR zapojili výrobci plastových tašek VAN GILLERN, s.r.o. a Tašky.cz, spol. s r.o.

Hlavní environmentální problémy spojené s produkcí a používáním plastových tašek se vztahují k čerpání neobnovitelných přírodních zdrojů, emisím těkavých organických látek a produkci odpadu (související zejména s využíváním tašek na jedno použití.

Ačkoliv jsou dnes na trhu dostupné alternativní materiály a postupy, díky kterým mohou být tyto dopady minimalizovány, jejich zavádění není zatím dostatečně rozšířeno. Cílem projektu ECOFLEXOAG je proto zvýšení povědomí o těchto alternativách a jejich aplikace v praxi.

Od laboratorních testů...

V první fázi projektu byl realizován průzkum mezi výrobci plastových tašek, dodavateli materiálů a tiskových barev i spotřebiteli s cílem zjistit aktuální stav a trendy v produkci a používání těchto produktů, včetně rozšíření environmentálně vhodných alternativ.

Následně byly provedeny laboratorní testy, které zkoumaly vlastnosti a chování různých plastových materiálů a jejich potisku. Z materiálů byly použity polyetylen, recyklovaný polyetylen, oxo-degradabilní materiál (polyetylen + aditivum) a biodegradovatelné materiály (škrob a kyselina polymléčná – PLA). Všechny materiály byly potištěny jednak lihovými a jednak vodou ředitelnými barvami.

Základní zjištění z průzkumu a testů lze shrnout do následujících bodů:

- Podíl biologicky rozložitelných tašek na trhu je malý a trend vykazuje jen velmi mírný růst. Jejich používání může vyvolávat problémy v systémech odpadového hospodářství a často tyto tašky nevyhovují ani samotným uživatelům.

- Hlavními trendy jsou zvyšování podílu recyklovatelných plastů používaných při výrobě nových tašek a zajištění jejich znuvupoužitelnosti (tj. odklon od tašek na jedno použití).

- Prakticky jedinou vhodnou alternativu k lihovým barvám představují barvy na bázi vody. Jsou dostupné a vykazují dobré vlastnosti, přestože se mohou vyskytnout některé problémy s kvalitou, které částečně omezují jejich použití (viz níže).

- Všechny testované materiály (fólie) vykazovaly s oběma typy barev podobnou barevnou reakci. Barvy na bázi rozpouštědla i vody měly velmi podobné barevné výsledky.
- Fólie na bázi PLA a škrobu mohou při použití lihových barev dosáhnout stejné kvality tisku v reprodukci barev a přesnosti rastru. V případě tisku vodou ředitelnými barvami na tyto povrchy však dochází ke zhoršené kvalitě rastru a barevné věrnosti. Barvy na vodní bázi vychází z tohoto srovnání hůř z důvodu vysokého povrchového napětí vody ve srovnání s rozpouštědlem. Tento jev lze ale do jisté míry eliminovat přidáním povrchově aktivních látek (tenzidů) do barvy nebo vylepšením povrchové úpravy fólií.

...k praktické realizaci

Výsledky laboratorních testů budou v následujících měsících ověřovány při praktických zkouškách u spolupracujících výrobců plastových tašek v České republice, Finsku, Nizozemí a Španělsku. V rámci ČR proběhnou tiskové zkoušky u společností VAN GILLERN, s.r.o. a Tašky.cz, spol. s r.o. V obou případech budou použity oxo-degradabilní materiály s potiskem vodou ředitelnými barvami.

Do projektu Ecoflexobag jsou zapojeny organizace ze čtyř evropských zemí: technologická centra AIDO a AIMPLAS (Španělsko) a VTT (Finsko) a dále konzultační firmy KVGO Dienstencentrum (Nizozemí) a ENVIROS (Česká republika).

Projekt je realizován za podpory finančního mechanismu LIFE+.
Pavel Růžička, tel: 420-725187809
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist