Africký hlodavec používá „toxin jedovatých šípů“
Vědci z Oxfordské univerzity nyní tuto otázku rozřešili: hlodavec si totiž na svoji dlouhou hustou srst roztírá jedovaté látky získané z kůry a větví stromu Acokanthera.
Tyto toxiny jsou prudce jedovaté a ve východní Africe je mnohé národy používaly k výrobě jedovatých špiček šípů.
Jde tedy svým způsobem o unikát: je to jediný známý případ, kdy savec využívá jed získaný z rostlinné říše. Kromě lovců jsou tyto látky také odpradávna používány v léčebných kůrách při nemocech srdce.
„Fascinující obranná pomůcka“
„Je to opravdu fascinující případ, jak si druh savce dokáže vyvinout unikátní nástroj na obranu proti predátorům,“ říká Tim O'Brien, autor studie publikované v odborném časopise Proceedings of The Royal Society B. „Je to zcela jedinečný způsob.“
Vědci ke svým závěrům došli jednoduchým experimentem – předpokládali, že pokud hlodavcům v laboratorních podmínkách dají větve a kořeny jedovatého stromu, zachovají se stejně jako v přírodě. Povedlo se – jedinci držení v zajetí vzorky stromu nejprve rozžvýkali, a při tom se vyhýbali listům a plodům. „Sliny“ poté nanášeli na svoji srst. Když srst vědci podrobili zkoumání pod elektronovým mikroskopem, zjistili, že srst má v sobě speciální perforované struktury, které napomáhají snadnější absorbci jedovatých šťáv.
Není to však jediný obranný systém tohoto živočicha – biologové konstatují, že chlupáč dlouhosrstý má ve srovnání s příbuznými druhy nebývale silnou lebku, obratle i kůži. Je podle nich zřejmé, že evoluce ho těmito prvky „vybavila“ pro lepší přežití v tvrdých podmínkách krajiny plné predátorů.
reklama