Antifosilní zákon by pomohl razantně snížit smog, tvrdí Hnutí DUHA
Antifosilní zákon má už řada evropských zemí, například Belgie, Dánsko, Francie nebo Británie. Česko je závislé na fosilních palivech až z 80 procent.
O studii k zákonu a jeho přípravě jednala minulý týden tripartita, shodla se na tom, že je to nadbytečná norma. Podmínkou přípravy zákona podle Brabce bylo, že nebude ohrožena konkurenceschopnost státu, a tato podmínka podle studie, nebyla naplněna, uvedl ministr. ČTK má dokument k dispozici.
"Odložit přípravu zákona, který by vláda slíbila voličům a jenž by snížil smog o 95 procent v době, kdy se lidé u nás dusí smogem, je prostě nezodpovědné," uvedl ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh. Brabec měl podle něj alespoň připravit podklady pro příští vládu s ohledem na programové prohlášení. Podle ekologů by měl stát hledat další opatření, která by pomohla smog snížit, mimo jiné přestat dotovat uhelné kotle nebo přijmout plán odstavování zastaralých uhelných elektráren.
Kvůli vysokým koncentracím prachu trvá smogová situace mimo jiné v Ústeckém, Královéhradeckém i Plzeňském kraji, podle předpovědi meteorologů může takový stav vydržet několik následujících dní. V Praze jsou stále zhoršené rozptylové podmínky a nadále platí signál regulace. Kvalita ovzduší byla ráno špatná ve většině částí hlavního města. V části Moravskoslezského kraje a ve Zlínském kraji byla odvolána smogová situace.
Autoři studie mimo jiné doporučují kontinuálně sledovat vývoj ve stanovování cílů a politik s vlivem na využívání fosilních zdrojů v EU i celosvětově a hledat přístupy u jiných států. Uvedli také, že na větší analýzu by potřebovali více času.
reklama