Celosvětově prudce roste počet zákonů na ochranu klimatu
"Většina zemí má zákonnou základnu, na níž lze stavět budoucí počínání," řekla včera Espinosová na tiskové konferenci v Oslu k závěrům studie, která byla zveřejněna v Bonnu na mezinárodní debatě o klimatických změnách.
Espinozová řekla, že zmíněné závěry jsou "důvodem k optimismu", a dodala, že zákony jsou ukazatelem aktivity zaměřené na globální oteplování vedle dalších kritérií, jako jsou investice do obnovitelné energie nebo podpora klimatické dohody z roku 2015. Tu zatím ratifikovalo 144 států.
Studie, kterou vypracovala London School of Economics, zmapovala zákony a vládní politiku ve 164 zemích.
Od přijetí pařížské klimatické dohody v listopadu 2015 bylo celosvětově přijato 47 zákonů na ochranu klimatu, což ale znamená zpomalení ve srovnání s předchozím obdobím. V letech 2009 až 2013 totiž byla přijímána zhruba stovka takových norem ročně. V tomto období je schválilo mnoho vyspělých zemí.
Nyní větší legislativní úsilí vyvíjejí rozvojové země, ale stále mají co dohánět. Země jako Komory, Súdán a Somálsko nemají žádné zákony týkající se klimatu.
"Nechceme mít v řetězu slabé články," řekl generální tajemník Meziparlamentní unie Martin Chungong a vyzval všechny státy k přijetí zákonů, které pomohou omezit lijáky, vlny veder a stoupající hladiny moří.
reklama