Výměna místo nákupu: Swap festival přinese týden výměnných akcí napříč Českem
„Každý máme doma spousta pokladů, které už nepotřebujeme. Tak proč si je mezi sebou lokálně nevyměnit a neušetřit za nákup, když už je v oběhu i v obchodech oblečení pro šest dalších generací,“ říká Lucie Poubová, spoluzakladatelka neziskové organizace Swap Prague, z.s.
Swap má podle druhé spouzakladatelky, Kristýny Holubové, na rozdíl od bleších trhů a bazarů spíš atmosféru slavnosti, komunitní události. Na swapech se také většinou platí vstupné, nikoliv za jednotlivé kusy.
„Swap je sice nové slovo, ale ujalo se. Je napoprvé zvláštní, ale podle mě, jak ho někdo jednou podruhé vidí, tak si ho zapamatuje. Začaly jsme ho používat i jako sloveso. Teď ‚swapuje‘ i moje babička, i děti ‚swapují‘, všechny generace ‚swapují‘,“ uvedla loni pro magazín Pražská EVVOluce Kristýna Holubová.
Přečtěte si také |

Na akcích pořádaných organizací Swap Prague se už podle Kristýny Holubové vyměnilo 250 tun věcí. Počítat donesené a odnesené věci budou i během festivalového týdne. Kromě toho inspirovaly zakladatelky Swap Prague další lidi v Česku k pořadání podobných akcí v jejich městech, obcích a komunitách.
Do nadcházejícího festivalu se zapojilo téměř 90 míst po celé ČR a jedno místo v Bratislavě. V rámci festivalu budou probíhat kromě samotných výměnných akcí také workshopy, opravy, přednášky nebo besedy zaměřené na udržitelnost, prodlužování životnosti věcí nebo lokálnost a soběstačnost jako způsob života. Program a místa konání je k dispozici na webových stránkách festivalu.
reklama
Dále čtěte |


