Čistota ovzduší se na Vysočině v topné sezoně zhoršuje
"Ze začátku roku byly skoro na celém území České republiky vyhlašovány smogové situace. Vysočina k tomuto opatření sáhnout nemusela," uvedl Skeřil. Z pětiletého měření ale vyplynulo, že některá sídla v kraji trpí vyšším obsahem polétavého prachu v ovzduší, mezi ně patří Lukavec, Pacov nebo Pelhřimov.
Zaznamenány byly i vyšší koncentrace karcinogenního benzo-a-pyrenu. "To je látka, která v současnosti překračuje imisní limit na největší ploše České republiky," řekl Skeřil. Problémy bývají v obcích s vytápěním domů na pevná paliva. V krajském projektu ale odborníci u této látky prováděli odběry jen omezeně. "Čili těch hodnot není tolik," řekl.
V zimě také stoupají koncentrace oxidu dusičitého, jeho výskyt ve sledovaných sídlech Vysočiny ale nedosahoval hraničních hodnot.
První měření kvality ovzduší si kraj objednal v roce 2012, týkalo se i menších sídel. Výsledky jsou zveřejněny na speciálních webových stránkách. Tento projekt s náklady 5,8 milionu letos skončil. Kraj Vysočina bude na své náklady sledovat čistotu ovzduší i dalších pět let, za což vydá 6,7 milionu. "Došlo k mírné změně metodiky, a sice, že to měření bude na každé lokalitě probíhat rok," uvedl radní kraje Martin Hyský (ČSSD). Měřicí soupravy byly doposud ve vybraných sídlech čtyřikrát za rok, výsledek mohlo ve větší míře ovlivnit počasí.
reklama