Domažlice chtějí vyhlášku o povinném čipování psů
Povinnost mít psa označeného čipem platí v Plzni už zhruba deset let, řekla ČTK vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Dagmar Svobodová. Ve městě je podle ní evidováno kolem 12.500 psů. Majitelé mají povinnost nechat dát čip každému novému psu, přistěhovanému nebo narozenému. Náklady veterinářům plně proplácí město. Podle mluvčí městské policie Jany Pužmanové například loni odchytili plzeňští strážníci 574 psů. Celkem 115 se jich vrátilo majiteli, z toho 89 mělo čipy.
V Domažlicích by měla vyhláška začít platit v prvním čtvrtletí příštího roku. "Návrh vyhlášky nyní připravují příslušní úředníci. Předpokládáme, že do konce roku bychom měli mít návrh zpracovaný a budeme jej moci předložit zastupitelům," uvedl Novák. V návrhu bude přesně uvedeno, zda se čipování dotkne všech psů nebo zda například starší psi označení nebudou muset absolvovat. Přesně také stanoví, jakou částkou radnice majitelům psů na čipování přispěje. Označení vyjde podle Nováka zhruba na 600 korun. Aplikaci čipu do podkoží, nejčastěji na levou stranu krku, lze přirovnat k očkování, pro zvíře je čip neškodný.
Majitelé psů platí v Domažlicích poplatek a dostanou registrační známku. Ne všichni psi ji ale nosí na obojku a když se ztratí, městská policie jen těžko zjišťuje, komu patří. Návrh na povinné čipování vzešel od strážníků.
I v jiných městech oslovení strážníci připouštějí, že okamžité zjištění majitele by jim pomohlo a usnadnilo postup při nálezu zatoulaného psa. Vyhlášky o povinném čipování ale nemají v Tachově, Rokycanech ani v Klatovech a většinou o nich ani neuvažují. "Někdy odchytíme i dva psy za den, pomohlo by nám, kdybychom mohli u zaběhnutých zvířat hned zjistit majitele," připustil například zástupce velitele městské policie v Sušici Jaroslav Burianec.
reklama