https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologove-dohoda-o-dieselech-temer-nezlepsi-situaci-ve-mestech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dohoda o dieselech téměř nezlepší situaci ve městech, tvrdí ochránci životního prostředí

15.8.2017 12:35 (ČTK)
Podle Deutsche Umwelthilfe budou mít ale dohodnutá opatření jen minimální dopady. Organizace počítá s tím, že díky nim v letních měsících množství emisí oxidů dusíku ve městech klesne maximálně o pět procent, v těch zimních pak dokonce vůbec. / ilustrační foto
Podle Deutsche Umwelthilfe budou mít ale dohodnutá opatření jen minimální dopady. Organizace počítá s tím, že díky nim v letních měsících množství emisí oxidů dusíku ve městech klesne maximálně o pět procent, v těch zimních pak dokonce vůbec. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Úpravy softwaru u dieselových aut, na kterých se začátkem srpna dohodly německá vláda a zdejší automobilky, podle organizace na ochranu životního prostředí Deutsche Umwelthilfe prakticky nezlepší situaci ve městech nejhůře postižených znečištěním ovzduší. Opatření tak podle nich nezabrání zákazům jízdy části dieselových aut v těchto oblastech. Zástupci nevládní organizace to dnes řekli na tiskové konferenci v Berlíně.
 

Na takzvaném dieselovém summitu se německé automobilky zavázaly, že upraví software u 2,8 milionu dieselových aut tak, aby v průměru o 25 až 30 procent snížily jejich emise oxidů dusíku. Dalších 2,5 milionu vozů musí už na základě dřívějších rozhodnutí upravit koncern Volkswagen. Dohoda počítá také s příspěvky automobilového průmyslu do fondu vlády na udržitelnou mobilitu ve městech nebo s pobídkami, které povedou k tomu, že uživatelé starší diesely vymění za nové.

Podle Deutsche Umwelthilfe budou mít ale dohodnutá opatření jen minimální dopady. Organizace počítá s tím, že díky nim v letních měsících množství emisí oxidů dusíku ve městech klesne maximálně o pět procent, v těch zimních pak dokonce vůbec. Důvodem je jednak to, že se úpravy softwaru týkají jen menší části z celkem více než 15 milionů v Německu registrovaných dieselových aut, a jednak to, že bude nadále možné při nízkých venkovních teplotách čištění výfukových plynů utlumit. To se přitom dnes týká i zcela běžných teplot pod deseti stupni Celsia.

Deutsche Umwelthilfe proto nadále požaduje, aby německé automobilky na vlastní náklady přistoupily i k technickým úpravám aut, například namontování modernějších katalyzátorů. Takové kroky podle organizace mohou vést ke snížení emisí oxidů dusíku u jednotlivých aut až o 95 procent.

Nevládní organizace také požaduje přiměřené finanční tresty a přísnější postup politiků vůči automobilkám, které podváděly. To, že němečtí politici v minulosti pochybili, připustila v pondělí i německá kancléřka Angela Merkelová. Německá vláda podle ní automobilkám možná příliš věřila a nenaléhala dost důsledně na přísnější emisní testy. Podle Deutsche Umwelthilfe to ale byla právě Merkelová, kdo v Bruselu za mírnější emisní normy loboval.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martin Weiser
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist