Český olympijský výbor se ohradil proti spojování parku s kácením stromů na Lipně
"Návrh nové územní studie zastupitelstvo obce schválilo dlouho před a nezávisle na rozhodnutí umístění Olympijského parku do Lipna nad Vltavou. Ochrana přírody je pro nás velmi důležitá, dokázali bychom park umístit kamkoliv bez jakéhokoliv zásahu do lokality," uvedl předseda ČOV Jiří Kejval.
Podle něj budou všechna sportoviště kolem Lipenské přehrady, která budou součástí parku, po ukončení jejich provozu zrevitalizována. "Vrátíme je v ještě lepším stavu. Stejně, jako jsme to udělali v únoru 2014 na pražské Letné," uvedl Kejval.
ČOV veškeré přípravy úzce koordinuje právě s obecním úřadem s ohledem na rozvojový plán obce. "Díky tomu se podařilo využít dlouhodobého záměru a nezabírat nové plochy," uvedl Kejval. Stromy se podle něj kácely podle vydaných povolení a územního rozhodnutí. Díky olympijskému parku se realizace záměru pouze ku prospěchu obce uspíšila a odstranila se potenciální rizika pádů stromů plynoucích z jejich přestárlosti a špatného stavu způsobeného hnilobou. "Na větší části plochy bude založen park výsadbou vhodnějších a bezpečnějších dřevin," uvedl Kejval.
ČOV chce na Lipensku vybudovat 28 sportovišť pro různé olympijské i neolympijské sporty. V Lipně nad Vltavou bude srdce parku. Náklady na park jsou vyčísleny na 65 milionů korun. ČOV na tuto aktivitu nechce používat peníze z centrálních zdrojů, tedy z ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Projekt by měl financovat soukromý sektor, kraj, obce a také Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Do projektu jsou zapojeny i jednotlivé svazy a federace, které budou své sporty prezentovat, a aktivně se do něj zapojí i bývalí úspěšní sportovci. Menší parky vzniknou i v dalších městech. Například v Pardubicích či v Plzni.
reklama