https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/experti-velke-sportovni-akce-maji-negativni-dopad-na-klima-a-zivotni-prostredi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Experti: Velké sportovní akce mají negativní dopad na klima a životní prostředí

10.2.2025 01:20 (ČTK)
Fotbalový míč na hřišti
Fotbalový míč na hřišti
Velké sportovní události jako například mistrovství světa ve fotbale nebo olympijské hry mají obrovskou uhlíkovou stopu a negativní dopady na životní prostředí. Podle Martina Klementa z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR, který se zabývá dějinami sportu, je hlavním problémem masivní výstavba nových sportovišť a infrastruktury, které jsou stavěné jen za účelem sportovních akcí a které jsou zároveň energeticky náročné. Po skončení sportovních akcí tak některé objekty zůstávají nevyužité, chátrají či se demolují, což znamená další ekologickou zátěž. Další problém podle něho představuje doprava, většinou letecká, sportovců i diváků na událost. Klement to řekl v rozhovoru s ČTK.
 
"Na velké sportovní události se dopravují lidé z celého světa většinou letadly, což výrazně přispívá k emisím skleníkových plynů," uvedl Klement. Letadla jsou podle něho z běžných dopravních prostředků největším zdrojem emisí skleníkových plynů, konkrétně oxidu uhličitého. Kromě toho například některé zásahy do krajiny mají nevratné důsledky. "Například kvůli výstavbě skokanského můstku při zimní olympiádě v Jižní Koreji musela být odstraněná část hory, podobné problémy provázely i hry v Soči," řekl Klement.

Organizátoři se však v posledních letech podle něho snaží negativní dopady na životní prostředí zmírnit. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svých webových stránkách uvádí, že si je dopadů vědom a pokouší se zavádět nutná opatření pro snižování emisí. Před loňskými hrami v Paříži si například vytyčil cíl, aby byly nejzelenějšími v historii. "K opatřením patřilo například využívání recyklovatelných obalů a snaha o zajištění regionálních surovin pro stravování sportovců," řekl Klement. Nicméně upozornil, že něco proklamovat je snažší než pak převádět do praxe.

Podle Nadi Černé z Českého olympijského výboru (ČOV) začínají sportovní organizace více řešit klimatické změny, mimo jiné i kvůli rostoucím dopadům na samotný sport. "Vidíme to například u lyžařských závodů, které se kvůli nedostatku sněhu ruší, nebo u maratonů, kde se kvůli vysokým teplotám musí měnit termíny," řekla ČTK. Dodala, že zároveň existuje i tlak ze strany Organizace spojených národů (OSN), aby sportovní organizace převzaly zodpovědnost za svůj vliv na životní prostředí. Zdůraznila i roli sportovců jako influencerů, kteří mohou inspirovat veřejnost ke změně chování. "Sport má globální dosah a pokud půjdeme příkladem, může to mít pozitivní efekt na celou společnost," míní.

Český olympijský výbor proto podle ní pracuje ve spolupráci se zahraničními organizacemi, například německým Ökoinstitutem, na výpočtech uhlíkové stopy svých akcí a nabízí tuto možnost i dalším organizací. Podle Černé je důležité znát reálná data o emisích, protože bez nich nelze přijímat účinná opatření. Příkladem může být například omezení parkovacích míst, aby se lidé na akce dopravovali spíše veřejnou hromadnou dopravou než osobními auty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pk

pepa knotek

10.2.2025 10:06
Kdyby tento "vědec" věděl kolik CO2 vydýchá do vzduchu takový sportovec při tréninku, tak by zakázal i ty sportovce. Dekarbonizace must go on.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.2.2025 07:46 Reaguje na pepa knotek
no jo no, oni dneska ti vědci nemají co dělat, tak přemýšlí o vlastním palci...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.2.2025 10:06
Toto je zábavový byznys, který lze těžko lidem odpírat.

Na změně klimatu se podílí i spousta jiného a je to třeba řešit účinným globálním nástrojem a nikolv pouhým vyhodnocováním - to je víceméně ztráta času a greenwashing.
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

10.2.2025 11:43
Za chvíli bude povoleno "sportovat" v rámci počítačové simulace a sledovat sport coby film vytvořenej umělou inteligencí. Protože eMIsE SKlenÍkOvýCh PLynŮ.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.2.2025 07:47 Reaguje na Zejména Zájmena
a víte kolik elektřiny spotřebují ta úložiště? už překonali roční spotřebu Holandska.
Odpovědět
MM

Milan Milan

10.2.2025 17:03
Zajímavé a jakou uhlíkovou stopu vyrobili tito vědci při tomto zcela ujetém a naprosto nepotřebném výzkumu????? (např. při cestě do práce a z práce, pořizování podkladů, potřebného PC a sw, osvětlení kanceláří, tisk dokumentů, používání telefonů, sociálních sítí, kdo a jak vyprodukoval peníze na jejich platy i to zbytečné tlachání atd.atd.). Zní to absurdně? No přesně tak absurdní mně připadají takovéto ujeté tzv. výzkumy
Odpovědět
Dorian Černý

Dorian Černý

10.2.2025 17:56 Reaguje na Milan Milan
Co je na nich ujetýho? Sportovní organizace touží být udržitelnější a aby při změnách nevařili z vody, potřebujou nějaký studie, a na ty máme právě vědce. Tak to prostě chodí.
Odpovědět
JV

Jiří Vavřík

11.2.2025 07:43
Sport je správná věc, ale ono s těmi letadly to je někdy opravdu šílené, tedy ty emise. Co s tím?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.2.2025 09:03
Profesionální sport je průmyslové odvětví a různé mezinárodní závody jsou
něco jako veletrhy nabízející nejenom zábavu, ale i "stroje" k provozování
zábavy. Točí se v tom obrovské peníze a ti co jsou na tom zainteresováni
se toho dobrovolně nevzdají. Někomu stačí jeho vlastní rekreační sport a
nebo jiný pohyb a jinému stačí, když se na ty sportující kouká a pro ně
jsou ty závody, olympiády atd. Po plné profesionalizaci vrcholového sportu
mne sport přestal zajímat, protože je plný podvodů, dopingu a jiných zcela
nekalých praktik. Chléb a hry a zvrtlo na mamon a podvádění za účelem
vítězství a obohacení. Jinak zkoumat vliv sportovních akcí na klima mohlo
napadnout pouze darmošlapy a darmožrouty, kteří dělají zbytečnou práci.
Je alespoň vidět, kolik darmožroutů musí zbytek pracujících živit a oni
těm pracujícím chtějí vzít i ty hry( zábavu po práci). Takové vědci ať
jdou raději pracovat do montovny a nežádají za svá zjištění plat.
Odpovědět
An

Antioxid

11.2.2025 18:36
Docela by mě zajímalo, jakou uhlíkovou stopu má válka na Ukrajině.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist