Experiment ukázal, že krabi se vracejí domů. Jako holubi
Výzkumníci z univerzit v německém Greifswaldu a z durynské Jeny s pomocí GPS technologie dlouhodobě monitorovali pohyb pozemních krabů palmových. Tito až čtyřkiloví obři žijí na Vánočním ostrově mezi porosty kokosových palem, ale o jejich chování a migracích se toho dosud vědělo jen málo. Jednalo se o vůbec první tak rozsáhlou práci s využitím telemetrie na členovcích.
Krab palmový (Birgus latro) obývá ostrovy v Indickém oceánu a Pacifiku a právem se počítá mezi největší kraby na světě. Pozoruhodná je i délka jeho života, která může dosáhnout až šedesáti let. Na Vánočním ostrově, jehož příroda je jen minimálně ovlivněna lidmi, jich žije několik desítek tisíc. Palmoví, neboli také „zlodějští“ krabi (protože jsou to „dlouhoprsťáci“) jsou poměrně věrní svému malému domovskému okrsku, ale čas od času vyrážejí na dlouhé cesty.
Aby se badatelům podařilo identifikovat klíčové informace o jejich životě a původu těchto „vycházek“, bylo v roce 2008 pětapadesát krabů odchyceno a na jejich krunýře byly instalovány malé GPS vysílače. Snímání probíhalo u většiny krabů nepřetržitě po dobu tří měsíců. Němečtí biologové tak mají k dispozici na 1500 hodin detailního záznamu pohybu a migrací tohoto tajemného druhu.
Díky těmto informacím byli schopni zjistit hlavní příčinné souvislosti těchto výprav: většinou se jednalo o cesty za účelem výběru vhodného partnera a páření, sběru nutričně bohaté potravy a „výlety do lázní“, za pitím slané vody. Výsledky experimentů s cíleným přemístěním také potvrdily, že krabi palmoví jsou podobně jako například ptáci schopní návratu na své původní stanoviště i z velkých dálek.
reklama