https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-se-zameri-na-vyzkum-rajovce-dlouhoploutveho-ryby-ktera-ziskava-kyslik-ze-vzduchu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci se zaměří na výzkum rájovce dlouhoploutvého - ryby, která získává kyslík ze vzduchu

6.4.2025 01:16 | BRNO (ČTK)
Foto | André Karwath aka Aka / Wikimedia Commons
Mezinárodní tým, jehož součástí je také Peter Fabian z Masarykovy univerzity v Brně, získal grant na výzkum evoluce dýchacího orgánu u rájovce dlouhoploutvého. Je to ryba, která se přirozeně vyskytuje ve sladkých vodách Číny a Vietnamu a dobře ji znají akvaristé. Organizace Human Frontier Science Program (HFSP) schválila financování ve výši 400 000 dolarů ročně po dobu tří let (celkem 27,7 milionu korun). Novinářům to oznámil mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot.
 
Vědci se zaměří na základní výzkum evoluce dýchacích strategií u ryb. "Zatímco lidé dýchají plícemi a ryby žábrami, některé druhy si vyvinuly unikátní orgány, které jim umožňují dýchat jiným způsobem. Rájovec si vytváří speciální labyrintový orgán, který mu pomáhá efektivněji zpracovávat kyslík. Tento orgán představuje fascinující evoluční adaptaci, která může přinést zásadní poznatky o tom, jak se organismy přizpůsobují extrémním podmínkám,“ vysvětlil Fabian.

Rájovec si nejprve vyvine žábry jako běžná ryba, má však také přídavný dýchací orgán, díky kterému dokáže na hladině dýchat atmosférický vzduch. Hodí se to ve stojatých vodách s nízkým obsahem kyslíku. Pokud se orgán plně nevyvine, ryba postupně chřadne a nakonec umírá.

"Naším cílem je porozumět tomuto principu – proč je tento mechanismus tak důležitý a jaký má skutečný význam pro život a fungování této ryby. Můžeme provést analýzu i u dospělé ryby, kdy izolujeme buňky a zkoumáme, co se v nich odehrává. Získané informace nám pak umožní porovnat tento proces s běžnou rybou, jako je zebřička, se kterou pracujeme jako s modelovým živočichem," doplnil Fabian.

"Můžeme simulovat, co by se stalo, kdybychom v zebřičce, která tento orgán nemá, vytvořili některé faktory produkované v labyrintovém orgánu. Tím bychom mohli zjistit, zda by se nevytvořila podobná struktura," uvedl Fabian.

Projekt je výsledkem mezinárodní spolupráce mezi třemi laboratořemi z Česka, Maďarska a Japonska. Český tým zajišťuje sekvenování a analýzu buněk, Maďaři se zaměří na vývojové studie ryb, Japonci se věnují evoluční biologii a širšímu pohledu na adaptace.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

6.4.2025 08:57
Zajímavý článek.
Jednak námět k přemýšlení, jak asi vývoj probíhal.
Jednak jak asi by se mohl vývoj usměrnit.
Nejzajímavější je jak buňka si čte svoji genetickou informaci = program dle kterého byla vystavěna, dle kt. funguje, tento program je možno číst jinak, získávat z něj jiné informace, použít jej jinak. Jakoby buňka věděla, jakým směrem se má vydávat, jak program číst, k jakému cíli. Původně většina této informace byla dodána infekcí a poškozením genetiky RNA viry, nové části DNA jsou virového původu a původně sloužily k výstavbě viru ne k vytvoření např. plic, to až sama buňka si je přečetla, použila pro jiné účely.

Z článku je mi nejasné, jak vědci u norm. ryby jako je zebřička, vytvoří nějaký labyrint s tenkými septy, kde buňky jsou schopny přijímat vzdušný kyslík- nejasná formulace: v zebřičce vytvořit některé faktory produkované v labyrintovém orgánu (= bez labyrintu?)

Odpovědět
MU

Michal Ukropec

6.4.2025 09:11
Já mohu jen dodat, že jsem tohoto rájovce už roky neviděl.
Odpovědět

Radek Čuda

7.4.2025 16:28
Rájovci jsou z pohledu akvaristiky velmi vděčným a nenáročným druhem .. léta jsem je měl a dařilo se jim ... a to jsem tedy byl vždy spíš nadšený amatér, než nějaký jooo akvarista.
Ale ono to platilo pro většinu čichavců.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

7.4.2025 21:04 Reaguje na Radek Čuda
Rájovec dlouhoploutvý a zakrslý. Moji oblíbenci. Akorát samci byli agresivní.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist