https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-objevena-havajska-housenka-se-bali-do-casti-tel-sve-mrtve-koristi
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nově objevená havajská housenka se balí do částí těl své mrtvé kořisti

27.4.2025 01:29 (ČTK)
Havajské ostrovy
Vědci bádající v odlehlé, hustě zalesněné oblasti na havajském ostrově Oahu objevili druh masožravé housenky, která přežívá díky natolik morbidnímu triku, že si vysloužila přezdívku "sběratel kostí". Informovala o tom agentura Reuters.
 
Tato housenka slídí v pavoučích sítích, kde se živí uvězněnými a bezmocnými oběťmi, jako jsou mravenci, brouci či mouchy, uvedli vědci. Protože by ji ale pavouk s radostí sežral, umně se před ním skrývá. Své tělo schovává do maskovacího přehozu, který si vytváří z vlastních hedvábných vláken a zdobí nejedlými částmi těl mrtvého hmyzu.

Její hrůzostrašné chování by se hodilo do kriminálního románu, ale podle vědců představuje příklad kreativních cest, kterými se živé organismy na naší planetě vydávají, aby přežily a prosperovaly.

"Musí se schovávat v tapisérii z částí těl mrtvého hmyzu, aby v pavoučím doupěti přežila," řekl Rubinoff. "Vlastně je to hrdina," dodal. "Žije doslova v jámě lvové, skrývá se před pavoukem a využívá jeho pavučinu, aby si zajistila potravu a nejspíš i přístřeší."

Jde o jedinou známou housenku na světě, která těží z pavouků a jejich sítí, řekl Daniel Rubinoff, profesor entomologie na Havajské univerzitě v Manoa a hlavní autor studie publikované tento týden v časopise Science.

Housenky požírají oslabený nebo uhynulý hmyz, který najdou v pavučinách upředených pavouky v dutinách stromů a skalních puklinách. "Nejspíš jsou to zbytky po pavoučí hostině," řekl Rubinoff s tím, že se dokonce uchylují i ke kanibalismu a napadají jiné housenky svého druhu.

Po proměně se z housenky nakonec stane dospělec v podobě hnědobílé můry dosud neznámého druhu, která patří k rodu Hyposmocoma vyskytujícímu se endemicky na havajských ostrovech.

"Sběratel kostí" byla přezdívka sériového vraha ve stejnojmenném románu Jefferyho Deavera z roku 1997 a filmu, který podle něj vznikl o dva roky později.

Jak tedy přišla housenka k tak nechvalně proslulé přezdívce? "Myslím, že se ten termín nabízel, vzhledem k tomu, co ty housenky dělají," řekl Rubinoff, kterého citovala agentura Reuters. "A zároveň je to tak trochu interní žertík, protože členovci (mezi něž patří mimo jiné i hmyz, pavouci či housenky) kosti nemají," dodal.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Peter Sládek

Peter Sládek

27.4.2025 05:36
Keby americkí vedci čítali Ferdu Mravenca, neboli by takí prekvapení...
http://alougo.com/pohadky/pohadky/ferda_mravenec02_ferda_v_cizich_sluzbach.htm#O_mal%C3%BDch_d%C4%9Btech,_kter%C3%A9_si_stav%C4%9Bly_pod_vodou_domky
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist