Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka, jenž trpí genetickou mutací

Jelikož zvíře váží pouze jeden kilogram, musí se nejdříve vykrmit a až pak se rozhodne, co s ním bude dál. Ochranáři samičce naordinovali speciální dietu a krmí ji protiplísňovými léky, které na zakázku vyrobila místní lékárna. Jedná se o medikamenty, které brání respiračnímu plísňovému onemocnění, jímž tučňáci v zajetí často trpí.
Na tom, že se jedná o ojedinělý vzhled tučňáka, se shodla zástupkyně WWO Rena Robinsonová s dalšími odborníky. Specifické je jeho zbarvení, které způsobila extrémně vzácná genetická mutace zvaná leucismus, při níž jedinec ztrácí kožní pigment a má buď jednu barvu, nebo je celý bílý. To je však v přírodě velmi nevýhodné.
"U mořských ptáků má dvoubarevné opeření svůj účel. Tmavší (peří) má ladit s barvou moře, takže když je nad ptáky dravec, jsou pro něj těžko viditelní," řekla Diane Colombelliová-Négrelová, která tučňáky studuje přes deset let.
Jiné zbarvení by Pearl také mohlo ztížit hledání partnera, protože by ji ostatní tučňáci mohli odmítnout kvůli její odlišnosti, dodala odbornice.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jaroslav Pokorný
3.4.2025 23:10Podobnou raritu má i ZOO Liberec - bílé tygry. Jenže tamní odborníci(?) rozhodli, že se jedná o mutaci, která se v ZOO nemá chovat, a tak že tygry nechají dožít bez dalšího množení.
Jen bych podotkl, že naopak v JAR si podobné rarity cení a tamní bílé lvy chovají. Obdobně v Thajsku, objeví-li se v pralese bílý slon, patří králi. Je odchycen, ochočen, vycvičen a králi předán.

Jakub Graňák
4.4.2025 07:28 Reaguje na Jaroslav PokornýZ jiného soudku: je docela šílené, jak se k albínům "vlastního druhu" chovají afričané.
Jaroslav Pokorný
4.4.2025 11:12 Reaguje na Jakub Graňák