https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navrhy-odpadovych-zakonu-se-na-lrv-vrati-opet-za-dva-tydny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návrhy odpadových zákonů se na radu vlády vrátí opět za dva týdny

13.1.2017 12:12 | PRAHA (ČTK)
Legislativní rada vlády (LRV) ve čtvrtek nestihla projednat návrhy tří zákonů o odpadech a přerušila schůzi do příště. Opět se má sejít 26. ledna. LRV o tom informovala na svých webových stránkách. Zákon o odpadech, zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností a další související zákon předkládá ministerstvo životního prostředí. LRV o nich jednala od začátku září už potřetí, k normám stále trvá až osm desítek zásadních rozporů z připomínkových míst.
 

Česko podle odborníků už několik let potřebuje novou odpadovou legislativu, aby se v mnohamiliardovém byznysu nastavila nová a jasná pravidla. Změnu také požaduje Evropská unie. Na to, aby zákony prošly do sněmovních voleb celým legislativním procesem, ale zbývá málo času. Připustil to na úterním odborném semináři ředitel odboru odpadů ministerstva Jaromír Manhart. Pokud by ale zákony přes LRV prošly, mohly by se podle něj do Sněmovny dostat koncem února.

Zákon o odpadech se na jednání vládní rady projednával ve čtvrtek od rána až do pozdních večerních hodin. Nakonec bylo podle zdroje ČTK jednání z časových důvodů přerušeno s ohledem na vysoký počet právních a formulačních nejasností. K jednání se vládní rada vrátí za 14 dní. To se týká i zákona o výrobcích s ukončenou životností, který ve čtvrtek kvůli nedostatku času odložila.

Zákon o odpadech má podle MŽP přinést zásadní změny v nakládání s odpady a jiná pravidla pro firmy, obce a občany. Jedním z cílů je připravit stát do roku 2024 na zákaz skládkování vybraných odpadů a vydat se cestou oběhového hospodářství. Zákon navrhuje zvýšit skládkovací poplatek.

Ekologové z Hnutí Duha i některé firmy podnikající v odpadech ale tvrdí, že norma se snaží přesunout odpady ze skládek do spaloven. Proti tomuto tvrzení se MŽP ale brání, energetické využití odpadu sice podle úřadu poroste, výstavba nákladných spaloven bude ale záviset na zájmu soukromých investorů. Evropské dotace na ně také nepůjdou, potvrdilo MŽP v Bruselu.

Ty chce MŽP směřovat do podpory jiných technologií, například stavby odpadových bioplynových stanic. Druhý a zcela nový zákon o výrobcích s ukončenou životností má určovat pravidla pro předcházení vzniku vybraných odpadů, jako elektrických spotřebičů baterií a akumulátorů, pneumatik a vozidel. K návrhu ale měli připomínky například výrobci.

Změnu odpadové legislativy požaduje EU, která členským zemím určila závazné cíle pro materiálové využití na rok 2020. Během přípravy zákonů však Brusel připravil nové směrnice, odborníci proto upozorňují na to, že návrhy by po přijetí mohly být v některých částech zastaralé.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Šárka Mrázová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

23.1.2017 12:43
Jediná cesta je aby lidé minimalizovali odpad, který produkují. Bohužel současný stav, kdy každý platí "výpalné" svozovým firmám bez ohledu kolik odpadu vlastně vyprodukuje nijak nemotivuje lidi aby odpad minimalizovali a třídili. Dokud bude možné aby platba za odpad byla vlastně další forma daně, kteoru mohou obce uvalit na každého, včetně lidí, kteří mají v obci např. jen chatu na které jsou týden v roce, tak se nic nezmění.
Odpovědět

3.2.2017 13:56 Reaguje na
Co Vás opravňuje tvrdit takové nesmysly. Předpokládám, že Vaším vzorem jsou asi odpadové systémy Rakouska a Německa. Když si dáte do souvislosti produkci množství odpadu (kg/rok/občan), tak by mne zajímalo Vaše vysvětlení vzorců chování průměrných občanů těchto tří zemí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist