Francouzský soud pozastavil provoz větrné elektrárny kvůli ochraně ptáků
8.4.2025 01:16 | MONTPELLIER
( ČTK)
Francouzský soud nařídil na čtyři měsíce zastavit provoz větrné farmy s 31 turbínami na jihu země, aby ochránil hnízdící poštolky jižní. Deset energetických společností zároveň uznal odpovědnými za smrt 160 ptáků a netopýrů včetně chráněných druhů, informovala agentura AFP.
"Po odstavení těchto větrných turbín již letos nedojde k žádnému dalšímu úhynu, protože poštolky přilétají z Afriky v dubnu, aby zde zahnízdily, a na konci léta opět odlétají," řekl Simon Popy, předseda ekologického sdružení FNE, které podalo žalobu na energetickou společnost EDF Renouvelables a devět jejích dceřiných společností.
V prvním trestním rozsudku proti provozovatelům větrných turbín soud rovněž udělil každé z těchto společností pokutu 500 000 eur (asi 12,6 milionu korun; polovinu z této sumy s odkladem) a bývalého generálního ředitele společnosti EDF Renouvelables Bruna Bensassona odsoudil k šestiměsíčnímu podmíněnému trestu odnětí svobody a pokutě 100 000 eur.
Firmy dále budou muset na vlastní náklady zveřejnit ve francouzských denících Le Monde a Midi Libre a v internetovém médiu Reporterre rozsudek, který je shledal vinnými z "likvidace 160 ptáků a netopýrů, včetně poštolek jižních", uvedl předseda soudu v jihofrancouzském Montpellier.
V roce 2022 podala FNE Occitanie-Méditerranée přímou žalobu za "ničení chráněných druhů" proti společnostem provozujícím 31 větrných turbín, které byly v posledních dvaceti letech instalovány na náhorní plošině Causse d'Aumelas s výhledem na Středozemní moře západně od Montpellieru.
Podle sdružení způsobily úhyn 150 až 300 poštolek, stěhovavého druhu ohroženého vyhynutím, napsala agentura AFP. Tyto poštolky, společně s motáky lužními a netopýry, pravidelně narážejí do lopatek větrných elektráren navzdory instalovaným plašičkám.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (41)
Co je to preboga zase za pitomost? Ty vrtule tam byly snad postaveny na základě nějakého stavebního řízení, ne? Tak jaký zločin ti manažeři spáchali? To se snad vědělo předem, že vrtule zabíjí ptáky! To se vědělo, že jde tudy na jaře tah! Proč nestíhají firmu, která vyrábí ty plašiče?
Z čeho se bude celé 4 měsíce vyrábět elektřina, místo vrtulí? Z krvavého plynu z Ruska? A kolik raket na zabíjení Ukrjinců za to Rusi vyrobí?
Odpovědět
1) Ptáte se vážně, z čeho se ve Francii, která je největším vývozcem a zároveň výrobcem elektřiny z jaderných elektráren, bude vyrábět elektřina? Z plynu se tam vyrobí minimum elektřiny, natož z ruského, to jste si popletl s jinými zeměmi, které na plyn sází.
2) Pokud se např. ve stavebním řízení uvedou záměrně nepravdivé informace, tak to snadno může trestný čin být, např. podvod.
Odpovědět
A z čeho usuzujete, že byl ve stavebním řízení podvod? Musíte na to mít tabulku, fantazii na to nemáte.
Odpovědět
Já z ničeho neusuzuji že byl ve stavebním řízení podvod, já vám pouze uvádím příklad jak může dojít k trestnému činu, což jste vy hned bez sebemenší znalosti okolností označil za "pitomost", vy "tabulko".
Odpovědět
Vy zase motáte jabka a hrušky ... jako vždy. Soud netvrdí, že jsou ty vrtule postavené načerno a že je majitelé musí sundat. Jen prostě říká, že v inkriminovaném období je musí vypnout, protože ochrana ohrožených druhů má větší prioritu, než ta trocha elektřiny, které vyrobí.
A pokuta jsou za to, že to na základě faktu, že to by fógly zabíjí neodstavili v inkriminovaném období roku sami a tím těch fóglů zařvalo o to víc.
Odpovědět
Ten problém je vlastně strašně prostý ... soud to nekonzultoval s největším odborníkem na cokoli Hanzlem, protože jinak by se to zaručeně nestalo.
U vás jeden fakt nestačí žasnout, jak jste schopen tu laťku blbosti neustále zvedat.
Odpovědět
Že by průlomový rozsudek nad větrníky? Pochybuji, protože zastánci OZE
jsou velmi silní v kramflecích a mají možnost z dotací uplácet odpůrce
a jako u nás místní. Vyrábějí dotovanou elektřinu a o část zisku z daní
občanů se s nimi a obcemi rádi podělí výměnou za povolení to v okolí
obcí postavit. Je to takový hezký zelený podvod. Uplatí místní slevou
elektřiny a příspěvkem do obecní kasy, kterou získají z příspěvku všech
spotřebitelů na OZE a leckdy i z jiných dotací. My všichni zaplatíme investorům příspěvek na OZE v ceně elektřiny + zvýšené náklady distribuce,
záloh a akumulací a investor něco málo pustí místním a ekologistům, kterým
pak ti zabijáci ptáků, netopýrů a hmyzu nevadí. Ekologisté mlčí a nebo
to dokonce považují za banální problém. Ony ty oběti vrtulí umí rychle
uklízet predátoři a mrchožrouti a pak tu je argument, že pod nimi nic
mrtvého a zraněného "vědci" nenalézají. Zajímavé, že ve Francii ano,
ale v Čechách se to neděje. Čímpak to asi je? Sponzoringem ekologistů
a "vědců" OZE barony? Ruka ruku myje a příroda pláče!
Odpovědět
Jako dlouhodobý kritik zavádění těchto obludností do naší krajiny toto rozhodnutí vítám. Ukázalo to třeba na to, že ne všechno vydávané za " zelené" tím zeleným opravdu je. Zajímalo by mě co na to třeba takové Hnutí Duha co tyhle větrníky veřejně prosazuje. Kdy se od nich dovíme, že i v případě větrníků se jedná jen o další krok stranou? Přijmou jednou odpovědnost za to co prosazují?
Odpovědět
Z čeho chcete vyrábět elektřinu, když nesvítí, jádro je v oblacích, uhlí končí a import fosilu je stále problematičtější.
Odpovědět
Větrníky to stejně neřeší. Z čeho vy chcete vyrábět elektřinu když nefouká?
P.S.: Ať se vám to líbí nebo ne, nakonec se bude elektřina vyrábět z toho z čeho doteď, dokud lepší náhrada nebude.
Odpovědět
No, doteď se vyrábí z uhlí jen u nás a v Polsku, většina zemí už uhláky utlumily nebo zrušily úplně. Stále více el. je z větru a solárů, prostě energetická bezpečnost je dnes prioritou grýndýl negrýndýl.
Odpovědět
1) Proč zase lžete, Hanzle? Víc než u nás a v Polsku se elektřiny vyrábí v Německu, významné množství se vyrábí i v Rumunsku, Bulharsku a dalších zemích (nejen) na Balkáně.
2) Že je "stále více el. je z větru a solárů" vůbec neznamená že řeší energetickou bezpečnost, naopak. A nenápadně jste se pokusil vyhnout odpovědi na položenou otázku, tak ji položím znovu: "z čeho vy chcete vyrábět elektřinu když nefouká?"
Odpovědět
Komu můžeme poděkovat za to, že nemáme dostavěné JE? Pokud by to v minulosti "někdo" neblokoval tak to navíc dnes máme za třetinu ceny. proč Hnutí Duha neříká lidem pravdu, že v tom Německu jsou větrníky ve většíně v podstatně jiných zeměpisných šířkách? Mohli jsme mít podstatně čistší ovzduší a dnes nemuseli dýchat splodiny ze statisíců lokálních zdrojů. Stačilo dotáhnout do konce v devadesátých letech propagované přímotopy a garantovat lidem levnou elektřinu s cenou zvyšovanou pouze o inflaci. Jo, v těch devadesátých letech jsme díky pomateným ekologům prošvihli jedinečnou možnost.
Odpovědět
Pán bude asi nejlepší generál po největší bitvě, že? V devadesátkách se dostavěl Temelín a byly úplně jiné starosti, Zemanova vláda neudělala vůbec nic a nový tendr vypsal až Nečas a Babiš ho zase zrušil. Jak prosté milý Watsone.
Odpovědět
"V devadesátkách se dostavěl Temelín", až na to že to už nebylo v devadesátkách a ani se nedostavěl celý ale jen půlka. Zemanova vláda, konkrétně zejména ministr Grégr, ne že neudělala nic, ale naopak dotáhla aspoň ty dva bloky, taky jsme nemuseli mít ani jeden. Jak (opět) chybné, milý Hanzle.
Odpovědět
Byly úplně jiné starosti? No já psal hlavně o těch devadesátkách jako o promarněné šanci no a vy jste měl jiné starosti. Co naděláme, že. Celá ta devadesátá léta jsou vlastně bojem "ekologů" proti JE, proti jádru.
No a jedna eko perlička z té doby" " Začíná být zřejmé, že Temelín severním Čechám nepomůže. Nahradí maximálně 25 % uhelných elektráren, zatímco odsíření sníží znečištění zhruba o 90 %. Navíc bude spuštěn v době, kdy severočeské elektrárny budou již muset být povinně odsířeny".
Toto s Babišem nemá nic společného. U vás to ukazuje pouze na tůze krátkou paměť.
Odpovědět
Proti jádru u nás bojoval leda pitomio a bureš. Komouši zase za tzv obnovitelný tunel.
Odpovědět
Tehdy byly považovány za problém jaderky, Černobyl byl pořád živý a vliv CO2 se ještě pořádně neznal. To je prostě normální vývoj, po totalitě se každý mohl vykecávat a kopírovali jsme trendy ze Západu, hlavně z Německa. Ale odsáci, kteří šéfovali až do r 98 se nenechali zblbnout a dostavěli to. Otvíral se v roce 2002, celé to trvalo cha cha 20!! let.
Odpovědět
Za problém byly považovány jaderky právě pouze nevzdělanými aktivisty, kteří nedokážou pochopit rozdíl mezi tlakovodním reaktorem a reaktorem RBMK. A nešlo a nejde zdaleka jen o vliv CO2, ale tehdy hlavně o vliv znečišťujících látek jako oxidy síry, dusíky, popílek, prachové částice, rtuť atd., který byl dobře známý už tehdy.
Odpovědět
Já jsem v té době byl trochu nadálku v kontaktu s ekology z Brontosaura i nových Dětí Země a jejich názory na jádro byly velmi rozdílné. Co vím, tak většina byla pro dostavbu Temelína, ale v médiích dostávalo prostor jen těch těch pár, kteří byli proti.
Odpovědět
No to určitě. Jak jste zrovna vy přišel na to kterých byla většina? Zase si vymýšlíte.
Odpovědět
Fakta jsou ovšem taková, že ten "někdo" nebyla žádná duha. Z hlediska časového sestupně tím někým byl v roce 2014 agent bureš, který svým svinským chováním a ručičkám dozadu způsobil zastavení rozjetého tendru na nový reaktor v Temelíně vyhlášeného za předchozí vlády. Předtím tím někým byli rakouští soudruzi včetně u místních dědků tak populární FPO, která, kdyby bylo v roce 2000 jako dnes moderní lepit se k asfaltu, by vytvořila členskou cestičku z Budějovic až do Temelína. No a ještě předtím, to byli místní diletantští komouši, kteří ač deklarovali, že jaderná energetika je jejich prioritou, tak komerční a skutečně provozuschopné jaderné bloky uváděli do provozu až s mnohaletým zpoždění i za evropskými státy.
A mimochodem, fantasmagorie o "garantovaných cenách" nebylo možno brát vážně ani teď, tehdy a ani za minulého režimu.
Odpovědět
O rok 2014 vůbec nejde. Je potřeba se podívat již do roku 1990 a sledovat jak bylo a co bylo do spuštění a následné kolaudace Temelína. Proč má jen dva bloky když byly plánovány čtyři atd.
Vy tomu říkáte fantastmagorie, já promarněná příležitost.
Fantasmagoriemi jsou spíš bludné představy jak nás zachrání větrníky. Proč mají Němci( na které jako na příklad poukazuje Duha) většinu ( 90 %) větrných el. na severu u nebo v Baltském a Severním moři?
Odpovědět
Samozřejmě, že jde o rok 2014 a burešovo nemakačenkovstvi díky němuž máme mínus jeden reaktor než jsme mohli mít. Jestli se je třeba na něco podívat tak na 60. a 70. léta, kdy se na západě stavěly jaderné elektrárny jako na běžícím páse zatímco u nás se diletantští komouši zmohli akorát na to si nechat jeden nepovedený experiment vybouchnout do xichtu. Ano, větrníky jsou stejně jako regulované ceny elektřiny fantasmagorie (příležitost je to leda k megainflaci, díře v rozpočtu a přídělovému hospodářství ala orbanistán). A kdo se pod tu fantasmagorii u nás podepsal? No soudruzi z ksčssd, kteří přes odpor pravicové opozice prosadili v roce 2005 zákon o podpoře tzv oze, což způsobilo známý tunel za bilion
Odpovědět
Tak vy snad z té vaší nádheře na střeše, ne?
Jinak je ale hezké, že vás v mládí soudruzi dobře vychovali a zásadu o tom, že když se kácí les, tak létají třísky máte v fakt v krvi. Prostě pár chcíplých fóglů a netepejrů ... co je to proti vyššímu dobru, že jo?
Odpovědět
Najednou jste prudký ekolog? Ještě nedávno jste bedákal, že se zdražil proud a mátehlad.
Odpovědět
Fakt jsem to dělal?
Dejte odkaz kdy to bylo ... ať se pobavíme. ;-)))
Odpovědět
Ještě tu v diskusi nezazněl argument, že auta těch ptáků zabijí mnohem více...
Člověk svým životem neustále poškozuje přírodu. Když se na to díváme ideologicky, prosazujeme jednu variantu a odmítáme diskutovat, že i ta má svá negativa. Bohužel, takový pohled drsně převládá.
Odpovědět
Tady jde ale zjevně o ochranu konkrétního ohroženého druhu ... poštolky stěhovavé ... plus nějakých těch dalších fóglů a netopýrů (tam dle článku netuším, jak to s nimi z tohoto hlediska je). Navíc v konkrétní lokalitě, která je pro ty poštolky pravděpodobně významná.
Nejedná se tedy o plošné opatření, ale o opatření velmi selektivní, a to jak pokud jde o lokalitu, tak období.
Odpovědět
Co to je za blbost? Ta vrtule se točí moc pomalu na to, aby to nárazem sejmulo nějakého ptáka!
Odpovědět
A to víš jak?
Ta vrtule má na konci listu rychlost asi 800 km/h. To vidíš jako pomalé ze dvou kilometrů. Ale zblízka je to neviditelné a neslyšitelné.
Odpovědět
Oni se dnes mladí asi neučí o obvodové rychlosti při jedné otáčce a délce listu vrtule a ani o turbulencích kolem těch
listů při kterých vznikají vzdušné proudy, které oběti VE
nejsou schopny přežít. Bohužel vzdělání se cvrklo na znalost ovládat informační techniku a co nenajdou na internetu, tak
prostě NEEXISTUJE !
Odpovědět
Ano, ale tu rychlost bych snížil asi tak o polovinu. I těch +- 400 km/ hod je snad víc než dost.
Odpovědět
Jak pro co. Výkon klesá se čtvercem rychlosti, tj.hodně zhruba 4x.
Odpovědět
V šedesátkách i později bylo vidět na silnicích něurékom přejetých zajíců, myslivci odhadli, že je jich 10x tolik co postřílí oni. Dnes nevidíte žádného. Sice siloně jich ubylo, ale taky dobrava je x násobně hustší. prostě se naučili vyhýbat.
Odpovědět
Spíš se vůbec nenarodí, než by se naučili vyhýbat. V 60. letech jich tu žilo zhruba 5× víc než dnes. S ptáky, zejména s některými ohroženými druhy, by to dopadlo podobně.
Odpovědět
A co je „moc pomalu"? Při délce listu 80 m a 15 otáčkách za min je obvodová rychlost: 2*pi*80*15*60=452389 m/hod = 452 km /hod.
Odpovědět
To je dobrá palba, to nedám na kole ani z kopce a po větru.
Odpovědět
|
|