Nejtěžší evropský pták, drop velký, byl spatřen na Znojemsku
„To, že se drop velký nyní na Znojemsku objevil, je jednoznačně dobrá zpráva. Dohodu se společností Agrospol Hrádek o změně hospodaření jsme uzavřeli před necelým rokem a zdá se, že drop dorazil na výzvědy. Doufám, že ho budou následovat i další,“ komentuje událost František Pojer, ornitolog a ředitel odboru vnějších vztahů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Společností Agrospol Hrádek se na základě dohody s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR zavázala na přibližně sto hektarech půdy vysévat speciálně navrženou mozaiku plodin (jetelotravní směsky, proso, vičenec, pohanku, vojtěšku, řepku či ozimou pšenici a krmnou kapustu). Část plodin bude víceletých, některé se na podzim zaorají, nebo sklidí. Na místě se také nebudou používat chemická hnojiva a pesticidy, při kosení plodin se bude důsledně postupovat od středu k okrajům, aby zejména polní ptáci a savci měli možnost přesunout se do sousedního porostu.
Součástí dohody je podle AOPK i trvalý monitoring zájmových druhů rostlin a živočichů na dotčených pozemcích a v jejich okolí. Popsaná změna hospodaření má pomoci naplnit mezinárodní Memorandum o porozumění a spolupráci při ochraně dropa velkého, které podepsalo několik středoevropských zemí. ČR přistoupila k tomuto memorandu v roce 2009.
„Vycházeli jsme ze zkušeností ze sousedního Rakouska. Jednoznačně se ukazuje, že citlivé obhospodařovaní krajiny prospívá motýlům, drobným ptákům či koroptvím. Protože drop velký žije v Rakousku o pár kilometrů dál, doufáme, že mu změnou hospodaření připravíme podmínky pro jeho návrat do České republiky. Místo systému příkazů a zákazů upřednostňujeme při zajišťování péče o krajinu spolupráci s místními hospodáři,“ dodává František Pojer.
Drop velký žije v nížinách a otevřené zvlněné krajině v sušších a teplejších oblastech. Je ohrožen zejména změnou ve skladbě pěstovaných rostlin, intenzivním využíváním ploch, které se dříve nechávaly ladem, likvidací hnízd zemědělskou technikou či rušením. V 70. letech minulého století se počet dropů na Znojemsku odhadoval na 40 jedinců, po roce 1996 byl však zaznamenán jediný případ hnízdění.
reklama