http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nekalym-obchodnim-praktikam-v-zemedelstvi-ma-branit-pravo-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Nekalým obchodním praktikám v zemědělství má bránit právo EU

15.11.2016 17:09 | BRUSEL (ČTK)
Ve vztazích s velkými obchodními řetězci jsou to prý zemědělci, kteří jsou na trhu v nejobtížnějším postavení, nejvíce pociťují nejrůznější výkyvy a jsou jimi také nejvíce ohroženi.
Ve vztazích s velkými obchodními řetězci jsou to prý zemědělci, kteří jsou na trhu v nejobtížnějším postavení, nejvíce pociťují nejrůznější výkyvy a jsou jimi také nejvíce ohroženi.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Právní předpisy na celoevropské úrovni by měly v budoucnosti bránit nekalým obchodním praktikám na zemědělských trzích. Doporučuje to zpráva odborné pracovní skupiny, kterou ministrům členských zemí Evropské unie předložil eurokomisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan. Český ministr Marian Jurečka takový záměr uvítal.
 

"Cílem je, abychom měli na evropské úrovni základní parametry sjednocené," poznamenal Jurečka. Připomněl, že ve vztazích s velkými obchodními řetězci jsou to především zemědělci, kteří jsou na trhu v nejobtížnějším postavení, nejvíce pociťují nejrůznější výkyvy a jsou jimi také nejvíce ohroženi.

Předložení zprávy podle Jurečky Hogan ministrům dlouho sliboval. "Jsem rád, že se podařilo po dlouhých letech ten materiál dostat," podotkl český ministr. Nechtěl přitom konkretizovat podobu budoucích právních předpisů. Důležité podle něj je především poznání, že pro řešení problémů je třeba vypracovat celoevropský právní rámec.

"Úlohu zemědělců v potravinovém řetězci je třeba posílit, aby se zajistilo, že za svou produkci obdrží spravedlivou odměnu. Posílení vlivu a postavení zemědělce pro mě představuje jednu z nejdůležitějších priorit," poznamenal eurokomisař Hogan.

V čele dvanáctičlenné pracovní skupiny zřízené letos v lednu stojí bývalý nizozemský ministr zemědělství a univerzitní profesor Cees Veerman. Její zpráva vyzvala k zavedení nových pravidel na úrovni EU, jež by se týkala nekalých obchodních praktik, a také k provádění účinných režimů prosazování předpisů v členských státech, například prostřednictvím rozhodce.

Mezi její konkrétní doporučení patří zavedení povinného oznamování cen kvůli větší transparentnosti trhu, rámcové předpisy pro EU a také systém jejich účinného prosazení v členských zemích, jasná a realizovatelná pravidla pro posílení spolupráce a kolektivní organizace zemědělců či rozšíření možností využívání finančních nástrojů.

jd sva

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist