https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/otakar-hobza-drevomorka-domaci
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Otakar Hobza: Dřevomorka domácí

28.4.2025
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Otakar Hobza
Dřevomorka domácí patří mezi nejnebezpečnější biologické škůdce ve stavebnictví. Ačkoliv je často vnímána především jako ničitelka dřeva, její aktivita sahá daleko za hranice pouhé degradace dřevěných prvků.
 

Tato houba je totiž schopna ovlivňovat a rozkládat i stavební materiály nedřevěného charakteru, čímž zásadně ohrožuje celistvost a stabilitu historických i moderních budov. Z hlediska ochrany kulturního dědictví i běžné stavební praxe tak představuje zásadní problém, jehož pochopení vyžaduje propojení znalostí z biologie, chemie i inženýrství.

Neviditelný útočník v konstrukcích

Dřevomorka domácí je dřevokazná houba s pozoruhodnými schopnostmi. Napadá zpracované dřevo zabudované do staveb, nejčastěji v prostředí s vyšší vlhkostí a omezeným prouděním vzduchu – tedy ve sklepech, podlahových konstrukcích, trámoví či dřevěném bednění. To by samo o sobě bylo problematické, nicméně dřevomorka disponuje dalším nebezpečným rysem: prorůstá i materiály, které nejsou její přirozenou potravou, například zdivem, omítkou nebo betonem.

Tato schopnost je důsledkem její adaptace na prostředí s omezeným přístupem k živinám. Pomocí hyf – houbových vláken – a specializovaných myceliálních šňůr dokáže transportovat vodu, minerály a živiny i na velké vzdálenosti. Uvnitř budovy si tak vytvoří vlastní dopravní síť, která jí umožňuje překonávat překážky a kolonizovat celý objekt.

Základním cílem houby je přežít a rozmnožovat se. K tomu využívá spóry, které se uvolňují ve velkém množství do ovzduší. Pokud naleznou vhodné podmínky – tedy vlhké prostředí a zdroj živin – začíná jejich růst. Dřevomorka však nepotřebuje vysokou vlhkost: začít klíčit jí stačí už přibližně 20 %, což je výrazně méně než u jiných dřevokazných hub. To z ní činí hrozbu i pro relativně suché objekty.

Biochemie destrukce – houba, která si „rozkládá“ okolí

Klíčovým momentem, který z dřevomorky dělá mimořádně destruktivní organismus, je její produkce kyseliny šťavelové během metabolismu. Tato kyselina, chemicky agresivní látka, reaguje s vápníkem obsaženým ve zdivu – typicky s uhličitanem vápenatým, což je běžná složka historických omítek a malt. Výsledkem této reakce je vznik šťavelanu vápenatého, který se ukládá v okolí hyf houby.

Z hlediska stavebních konstrukcí to znamená dvě věci: jednak dochází ke koroznímu narušování anorganického materiálu (ztráta pojiva, změna pH, snížení pevnosti), jednak je tímto způsobem podporována další expanze houby. Dřevomorka totiž aktivně získává vápník z okolních struktur pro svůj metabolismus, čímž přispívá k vlastnímu růstu a současně poškozuje zdivo. Tento „vedlejší efekt“ její existence se často přehlíží, ale může být fatální – především v historických objektech, kde je složení stavebních materiálů citlivé na chemické změny.

Významnou roli v celém procesu hraje i schopnost houby měnit své chování v závislosti na dostupnosti živin, teplotě či vlhkosti. Pokud má nedostatek dusíku, začne tvořit dlouhé transportní provazce směrem k možným novým zdrojům. Pokud je výživy dostatek, tvoří naopak hustou biomasu v místě s nejlepším přísunem látek. Tento flexibilní přístup dělá z dřevomorky téměř „inteligentní“ organismus, schopný adaptace a expanze i v obtížných podmínkách.

Výzkum v praxi – od staveb k laboratoři

Zjištění uvedená výše nejsou pouze teoretická – vycházejí z podrobného výzkumu, který zahrnoval jak studium historických budov, tak laboratorní experimenty. Z konkrétních objektů byly odebírány maltové vzorky napadené dřevomorkou a následně analyzovány různými metodami: rentgenovou fluorescenční spektroskopií (XRF), infračervenou spektroskopií (FTIR), termickou analýzou či elektronovou mikroskopií.

V laboratoři pak byly vytvořeny zkušební maltové tělesa z běžně používaných vápenných směsí. Na ně byla aplikována kultura dřevomorky a sledovalo se, jak se mění vlastnosti materiálu během růstu houby – jak dochází k tvorbě krystalů, změně pH, poklesu pevnosti a hmotnosti. Výsledky jednoznačně potvrdily, že přítomnost houby má negativní vliv nejen na dřevo, ale i na zdivo. A co více – důsledky mohou být nenápadné, ale kumulativní a časem velmi závažné.

Výzvy pro praxi a ochranu historických staveb

Z pohledu projektanta nebo restaurátora je důležité si uvědomit, že boj s dřevomorkou nekončí u odstranění napadeného trámu. Pokud houba přežívá ve zdivu, nebo má přístup k vápenatým složkám omítek, může opět „ožít“ a šířit se dál. Proto je při sanaci nutné myslet komplexně – zahrnout i stavební materiály, které se dříve považovaly za „neutrální“ a neohrožené.

Sanace takových objektů vyžaduje kombinaci biologických, chemických i technických přístupů. Je potřeba znát chemické složení původních materiálů, monitorovat vlhkostní poměry, věnovat pozornost proudění vzduchu a zvažovat i možnost preventivního ošetření zděných konstrukcí. Přitom je nutné zachovat památkovou hodnotu objektu, což často znamená hledat kompromisy mezi účinností a šetrností.

Dřevomorka jako výzva pro mezioborový výzkum

Celá problematika poukazuje na potřebu propojit obory, které spolu tradičně ne vždy komunikují – biologii, chemii, stavebnictví, materiálové inženýrství i památkovou péči. Jen díky takové spolupráci je možné skutečně pochopit komplexní chování organismu, jakým je dřevomorka domácí, a nalézt způsoby, jak předcházet její destruktivní činnosti.

Z výzkumu vyplývá i naděje: díky přesnějším analytickým metodám a hlubší znalosti metabolických procesů houby lze vytvářet nové strategie ochrany staveb, identifikovat napadení včas a chránit tak hodnotné architektonické dědictví. Dřevomorka nás učí, že i zcela mikroskopický organismus může mít makroskopické důsledky – a že přehlížet biologické faktory v konstrukčním inženýrství se může nevyplatit.

Shrnutí

Dřevomorka domácí je více než jen „houba ve sklepě“. Jde o adaptabilní, životaschopný organismus, který si umí přizpůsobit prostředí a aktivně ovlivňovat i materiály, které dosud byly považovány za inertní. Její vliv na zdivo – chemický i mechanický – je reálný a prokázaný, a je třeba ho brát v potaz při každé rekonstrukci či ochraně stavby. Pochopení tohoto vztahu je klíčem k udržitelnému přístupu ke stavebnímu dědictví a efektivnímu plánování sanací. Věda zde nehraje jen roli teoretickou – stává se nepostradatelným nástrojem praxe.
reklama

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

28.4.2025 13:12
Dik za uzitecny clanek!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.4.2025 19:25
Velmi dobrý článek.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist