Od roku 2021 bude v unii platit zákaz přidávání palmového oleje do paliv. Problém zůstávají potraviny
„Výrobci se snaží zákazníky alibisticky přesvědčit, že hlavní problém z hlediska spotřeby palmového oleje představují pohonné hmoty. Jenže v celé EU připadá na spotřebu paliv zhruba polovina z celkového objemu spotřebovaného palmového oleje. A přímo v ČR je to ještě daleko méně," říká Kateřina Holubová, tisková mluvčí Koalice proti palmovému oleji.
Jak ale dodává, Evropský parlament nedávno odsouhlasil, že od roku 2021 budou pohonné hmoty bez přídavku palmového ojele. "Podíl na problému ponesou od teď hlavně potravináři, částečně i výrobci krmiv a drogerie,“ vysvětluje Kateřina Holubová.
„Množství palmového oleje v potravinách sleduji už řadu let a těší mě, kolik na tuzemském trhu přibylo produktů bez této kontroverzní suroviny," říká Stanisla Lhota, biolog, který se tématu palmového oleje dlouhodobě věnuje. "Spotřebitelský tlak či spíše bojkot zboží s obsahem palmového oleje působí mimořádně účinně. Nejpružněji zareagovaly menší české firmy. Problém ale zatím příliš neřeší nadnárodní korporace, které vlastní i řadu původně českých firem.“
To má za cíl změnit aplikace pro mobilní telefony – tzv. „Bič na palmový olej“ (Android / iOS). Její hlavní vývojář Tomáš Soták z nevládní organizace Laudato Si říká: „Díky aplikaci spotřebitel jednak zjistí, zda obsahuje palmový olej. A pokud ano, může hned automaticky poslat stížnost výrobci daného produktu.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Tak to dopadá, když se do ekonomiky snaží zasahovat diletanti. Tihle zelení hysterici, zřejmě vůbec netuší, že ekonomie zná pojem substitut a že zakazování používání palmového oleje bude deštným pralesům platné jako mrtvému zimník, tedy alespoň do té doby, dokud nepřiznají barvu a pro změnu nezačnou prosazovat něco užitečného, jako třeba zrušení dotací a zvýhodnění na VEŠKERÁ tzv. biopaliva.
Každému kdo má alespoň elementární ekonomické znalosti snadno dojde, že pokud se díky používání řepkového oleje jako paliva bude jeho cena držet vysoko, tak se vysoko bude držet i cena jeho substitutů, tedy např. palmového oleje. A do té doby se bude vyplácet likvidovat prales a zřizovat palmové plantáže.
Jan Škrdla
3.2.2018 16:59 Reaguje naPokud jste četl ten článek, tak víte, že v EU je to 50 na 50, a od roku 2021 se v EU palmový olej konečně přestane přidávat do pohonných hmot.
Jen se obávám, aby se palmová loby nesnažila procpat těch 50%, co se přestane přidávat do beznínu, do potravin a krmiv.
Jan Škrdla
3.2.2018 20:16 Reaguje naNejsem ekonom - ale to neznamená, že musíte téměř v každém příspěvku zdůrazňovat vaši nadřazenost.
2. taky se mi nelíbí dotování biopaliv - zejména řepky na biodiesel nebo kukuřice, která skončí v bioplynových stanicíh, ani pšinice na biolíh. Akorát mi tady něco nesedí. Ti vaši "oblíbenci" zelení už nejsou 7 let ve vládě, tak kdo to teda furt prosazuje?
Za druhé, kde nejsou zelení vylízanci u vlády? Dotace na tzv. biopaliva a oze parodie na elektrárny jsou globální problém.
Jan Škrdla
4.2.2018 18:32 Reaguje nahttps://ekolist.cz/cz/ekolist/pravidla-diskuse
Pokud s někým nesouhlasíte, můžete jej kritizovat v mezích slušnosti. Mnozí diskutéři se podle toho řídí.
Za druhé - dotace na biopaliva jsou globální problém, zvláště pak u nás.
Pak musíte mít na mysli zelené v jiných stranách (nebudu uvádět kterých).
Jinak z mého pohledu je to trochu o neshodě ohledně pojmu zelený. Dle mého je to někdo, kdo má zájem na ochraně přírody a krajiny a na udržitelném rozvoji. Z vaší pak někdo hájící svou ideologii bez promyšlení dopadů.
Za druhé, s chápáním psaného textu máte evidentně problém. Zkuste si doplnit vzdělání. Mezi tím se vám tom pokusím podat po lopatě. Za dotace jsou na tzv. biopaliva jsou zodpovědní zelení vylízanci jak v ČR, tak i v dalších zemích, kde se tato zhovadilost praktikuje, a to nejen díky své minulé nebo současné účasti na vládě ale i lobbystickým nátlakem.