https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-v-nizozemsku-blokuji-nakladni-lod-protestuji-tak-proti-odlesnovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté Greenpeace v Nizozemsku blokují nákladní loď, protestují tak proti odlesňování

11.5.2022 14:12 | AMSTERDAM (ČTK)
Nizozemsko je vstupní branou do evropských zemí pro palmový olej, krmnou sóju nebo maso. Tyto produkty jsou často spojované s ničením přírody a porušováním lidských práv, uvedla v prohlášení organizace Greenpeace.
Nizozemsko je vstupní branou do evropských zemí pro palmový olej, krmnou sóju nebo maso. Tyto produkty jsou často spojované s ničením přírody a porušováním lidských práv, uvedla v prohlášení organizace Greenpeace.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | LINE COMPULSORY / Greenpeace
Více než 60 aktivistů ekologické organizace Greenpeace od půlnoci blokuje v amsterodamském přístavu 225 metrů dlouhou nákladní loď převážející sóju z Brazílie. ČTK to řekl Jan Freidinger z ekologické organizace Greenpeace. Protestují tak proti odlesňování a ničení přírody. Aktivisté z 15 evropských zemí, včetně Česka, vyzývají evropské politiky k přijetí přísnějších zákonů na ochranu lesů, uvedla ve svém prohlášení Greenpeace.
 

Aktivisté s pomocí horolezců zablokovali vrata zdymadla, kterým má loď Crimson Ace proplout do amsterodamského přístavu. Na plavební komoru připevnili 40 metrů dlouhý transparent s nápisem "EU: Zastavte ihned ničení přírody". Kromě ochránců přírody se protestu účastní také zástupci domorodých komunit z paluby plavidla Greenpeace.

Aktivisté nákladní loď blokují přibližně od půlnoci a v protestu se chystají pokračovat. Místní úřady je podle Freidingera vyzvaly, ať kolem poledne oblast vyklidí, jinak zakročí policie.

Nizozemsko je vstupní branou do evropských zemí pro palmový olej, krmnou sóju nebo maso. Tyto produkty jsou často spojované s ničením přírody a porušováním lidských práv, uvedla v prohlášení organizace Greenpeace. Cílem blokády je upozornit na ničení lesů a přírody.

“Evropští ministři životního prostředí a zemědělství rozhodují o zákonu, který může ukončit naši spoluúčast na globálním odlesňování a ničení cenných ekosystémů. Zákon má ale řadu mezer, například neřeší jiné systémy než lesy, seznam sledovaných komodit je omezený, nepokrývá investice finančního sektoru do odlesňování a zároveň přibývá tlaků na změkčení zákona,” uvedla česká aktivistka Zuzana Vlčková, která se blokády účastní.

Čeští aktivisté vyzvali českého ministra zemědělství Zdeňka Nekulu a ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou, aby se zavázali k přijetí přísného zákona o odlesňování. S ministry se chtějí setkat, aby jim předali vzkaz od přibližně 55.000 Čechů, kteří dosud podepsali petici v kampani Spolu pro pralesy, uvedl Freidinger.

Organizace požaduje, aby Evropská unie uzákonila detailní dohledání původu výrobků, které se pojí s ničením přírody a porušováním lidských práv. Chce také, aby zákon chránil kromě lesů i další ekosystémy.

Ministři a ministryně životního prostředí sedmadvacítky se sejdou 28. června, aby projednali finální návrh zákona.

Na každého obyvatele EU a Británie připadá ročně zhruba 61 kilogramů sóji. Evropané tak spotřebou této plodiny přispívají k odlesňování Amazonie, odkud většina sóji pochází, informoval ve zprávě zveřejněné v březnu Světový fond na ochranu přírody (WWF).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

11.5.2022 16:47
Dokud nebudou deštné pralesy využívány hospodářsky pro udržitelnou těžbu dřeva a tím dají smysluplnou práci místním lidem, likvidace pralesů a vznik plantáží neustane. Proč nemůže Greenpeace vidět aspoň na pár kroků dopředu?
Odpovědět
Pe

Petr

11.5.2022 17:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Co je udržitelná těžba dřeva? Nic takového neexistuje.
Odpovědět
va

vaber

11.5.2022 17:15 Reaguje na Jiří Svoboda
šílený nápad, to je krok do propasti
Odpovědět
Pe

Petr

11.5.2022 17:29 Reaguje na vaber
My tady u nás už to víme, protože jsme to udělali. Teď můžeme už jen varovat ty, kteří to ještě neudělali. Jenže to je jako říkat dítěti nesahej na kamna.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.5.2022 19:40
Pokrytecká EU kritizuje kácení pralesů, ale nezakáže dovoz dřeva z pralesů
a zemědělské produkce z odlesněných území. To, že někdo zablokuje loď, ale
tomu kácení nezabrání, protože nezablokují na věky všechny lodě a přístavy
v EU. Navíc možná dojde ke zničení nákladu a to už je plýtvání. Bohužel
EU už nedokáže být potravinově plně soběstačná, protože dotační politikou
zničil tržní soutěž o co největší efektivitu v zemědělství. Naopak trestá
ty efektivní, odměňuje ztrátové a nebo dotuje neprodukci. Prý je to
v zájmu ekologie, ale co kácení pralesů? Prostě pokrytectví jako hrom.
Odpovědět
Pe

Pepa

11.5.2022 21:51 Reaguje na Břetislav Machaček
EU nejen že léta zakazuje dovoz vybraných komodit spojených s ničením amazonie, ale i produkty s tím spojené! Vývoz do EU je minimální v porovnání s ostatními trhy a velikostí evropského trhu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.5.2022 09:19 Reaguje na Pepa
Ano vidím to denně, když čtu složení potravin: sója, palmový
olej atd., nebo původ masa Brazílie. Přičíst ještě krmnou
sóju a dříví pro teplárny a elektrárny, tak jsme čistí jako
lílie. Asi zakazuje dovoz papoušků a opiček, ale uvedené
produkty to nejsou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist