Výrobce palmového oleje přišel o certifikát udržitelného lesnictví. Investigace BBC odhalila vypalování lesa
Korejská společnost Korindo je gigantem v několika odvětvích. Produkuje například papír, výrobky ze dřeva, ale také palmový olej. Zároveň se pyšní certifikátem FSC, který má být pro její odběratele v Evropě zárukou ekologického a udržitelného hospodaření.
Před několika lety otevřela Indonésie dveře investorům do západní části ostrova Nová Guinea v naději, že to jednomu z nejchudších regionů přinese prosperitu. Místo toho ale na tomto území dochází v obrovském měřítku ke ztrátě tropického deštného pralesa. Jen v oblasti, kde mezi lety 2011 a 2016 Korindo hospodařilo, došlo ke ztrátě 60 000 hektarů pralesa. To pro představu odpovídá území o málo větším než je rozloha Prahy.
O tom, že se Korindo na Papui nechová tak, jak by mělo, se podle BBC spekulovalo několik let. Rada FSC v roce 2018 korejský konglomerát upozornila, že má nezpochybnitelné důkazy, že na daném území Korindo porušuje lidská práva a nechová se šetrně k životnímu prostředí, k vyloučení z FSC ale nedošlo.
BBC nyní ve spolupráci s londýnskou Goldsmiths University a organizací Greenpeace provedla vizuální analýzu. Ta za pomoci mnoha satelitních snímků pořízených v průběhu let odhalila, že k vypalování lesa docházelo systematicky.
“Podařilo se nám zjistit, že požáry vznikaly postupně a v určitém směru. Navíc byly vždy pouze uvnitř hranic území, které spadalo pod společnost Korindo. Kdyby požáry vznikaly v důsledku sucha nebo cizího zavinění, nikdy by v nich nebyla taková systematičnost,” komentuje Samaneh Moafi z Goldsmith University.
Pod tíhou důkazů došlo nakonec k tomu, že společnosti Korindo bude od října oficiálně ukončena možnost prokazovat se certifikátem FSC. “Ze strany společnosti Korindo jsme bohužel nezaznamenali žádné výrazné pokroky ve zlepšení jejího sociálního a environmentálního chování,“ komentuje generální ředitel FSC Kim Carstensen.
Zatímco Korindo odmítlo s BBC na toto téma jakkoli komunikovat a pouze vydalo oficiální vyjádření, že jsou vyloučením z FSC “naprosto šokováni”, ředitel Greenpeace pro jihovýchodní Asii Kiki Taufik k vyloučení říká: “Sice k němu došlo až nyní, ale pořád je to lepší, než kdyby k němu nedošlo nikdy. Jsme rádi, že FSC konečně přišlo k rozumu.”
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Zbyněk Šeděnka
24.7.2021 14:35Jaroslav Řezáč
25.7.2021 08:21 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
25.7.2021 11:30 Reaguje na Jaroslav Řezáčvaber
25.7.2021 09:00to je snad výsměch všem i celé přírodě