https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazane-se-mohou-listi-zbavit-na-nekolika-mistech-nesmi-ho-palit
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražané se mohou listí zbavit na několika místech, nesmí ho pálit

4.9.2017 06:00 | PRAHA (ČTK)
Listí ze stromů mohou Pražané bezplatně odevzdávat ve sběrných dvorech, na sběrném místě bioodpadu v Dřevčické ulici, do přistavovaných kontejnerů na bioodpad nebo v kompostárně ve Slivenci, která je v provozu od začátku letošního července. Je možné odevzdávat i listí napadené klíněnkou, toto listí je možné i kompostovat. / ilustrační foto
Listí ze stromů mohou Pražané bezplatně odevzdávat ve sběrných dvorech, na sběrném místě bioodpadu v Dřevčické ulici, do přistavovaných kontejnerů na bioodpad nebo v kompostárně ve Slivenci, která je v provozu od začátku letošního července. Je možné odevzdávat i listí napadené klíněnkou, toto listí je možné i kompostovat. / ilustrační foto
Listí ze stromů mohou Pražané bezplatně odevzdávat ve sběrných dvorech, na sběrném místě bioodpadu v Dřevčické ulici, do přistavovaných kontejnerů na bioodpad nebo v kompostárně ve Slivenci, která je v provozu od začátku letošního července. Uvedl to ředitel odboru ochrany prostředí Štěpán Kyjovský. V hlavním městě je pálení listí vyhláškou zakázáno.
 

"Je možné odevzdávat i listí napadené klíněnkou, toto listí je možné i kompostovat. Teplota, která je v zakládce kompostu v rámci procesu kompostování, by měla larvy klíněnky bezpečně zahubit," uvedl Kyjovský s tím, že v současné době jsou všechny kaštany napadené klíněnkou. Ta nezpůsobuje úhyn stromů, ale je především estetickým problémem.

O městskou zeleň v parcích, lesích, sadech a o zeleň podél vodních toků se v Praze stará devět zaměstnanců města a další pracovníci správcovských a zahradnických firem. Ročně stojí údržba zeleně v parcích 90 milionů korun, krajinné zeleně, chráněných území a sadů zhruba 10 milionů, pražských lesů kolem 25 milionů a pět milionů je cena údržby zeleně rostoucí podél vody.

Stromy na pěších zónách jsou více vystaveny stresujícím podmínkám. Těmi jsou například nedostatek srážek, zatížení způsobené nečistotami ve vzduchu, zhutnění povrchu okolo stromů a vandalismus. Pád stromů rostoucích v ulicích je zároveň potenciálně větším rizikem. "Proto vyžadují náročnější a delší péči," dodal Kyjovský.

Péče o stromy se liší podle jejich stáří a druhu. U mladé výsadby se provádí výchovné řezy po roce a pak po pěti letech, v intervalu pěti až osmi let zdravotní řezy u dospělých stromů. Podle potřeby se odstraňují suché větve. Tyto bezpečnostní řezy se provádí u hodně starých stromů i jednou za rok. Pokud jsou stromy napadeny škůdci, kteří se na nich rozmnožují, odstraňují se, což platí zejména u jehličnanů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist