Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů
"Je to historický den pro Salvador. Je to historický den pro celý svět," řekla novinářům po hlasování v kongresu ministryně životního prostředí Lina Pohlová. Rozhodnutí zcela jistě přiláká pozornost aktivistů v dalších zemích regionu, kde protesty kvůli těžařským projektům občas způsobí i ztráty na životech.
Zákaz sjednotil úředníky, lobbisty, akademiky a silnou katolickou církev. Přišel poté, co rozhodčí tribunál Světové banky loni v říjnu zamítl žalobu, kterou podala společnost Pac Rim Cayman. Ta je divizí OceanaGold a žalobu podala kvůli projektu na těžbu zlata na severu země. Firma po Salvadoru požadovala odškodné 250 milionů USD (6,3 miliardy Kč). Soud rozhodl ve prospěch Salvadoru a nařídil firmě zaplatil soudní poplatky osm milionů USD.
Sedm let trvající spor způsobilo rozhodnutí neudělit povolení k těžbě zlata v projektu El Dorado na severu země. Společnost OceanaGold, která firmu Pac Rim převzala v roce 2013, minulý měsíc vykázala rekordní zisk. Salvador se naopak potýká s nedostatkem financí, snaží se získat pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a jeho dluh by měl na konci letošního roku přesáhnout 60 procent hrubého domácího produktu (HDP).
Salvadorské ministerstvo životního prostředí investici odmítlo, protože by měla vážné dopady na zdraví a životní prostředí. Aktivisté se obávají, že projekt El Dorado by mohl znečistit vodu.
Některé země částečné zakazují těžbu, pokud jde o používání určitých chemikálií, technik nebo povrchových dolů. Salvadorský zákon však zakazuje jakoukoliv těžbu kovů, tedy jak pod zemí, tak i povrchovou. Zákaz zahrnuje také průzkum, těžbu nebo zpracování rud technikami, které často zahrnují kyanid nebo rtuť. Těžba nekovových látek, jako jsou soli, kámen či písek, je povolena.
reklama