Sněmovna ani napočtvrté nedokončila jednání o klimatické dohodě
Poslanci se přeli rovněž o to, zda růst teploty v posledních letech opravdu je globálním oteplováním a zda je způsoben emisemi skleníkových plynů. Podle Jana Klána z KSČM za globální oteplování může globální kapitalismus. "Buď budeme mít živou planetu, anebo kapitalismus, který rozděluje svět na bohatý sever a chudý jih," řekl. Označil se za "alterglobalistu", který hledá alternativy kapitalismu. Zmínil i úvahy o těžbě surovin na Měsíci.
Marek Benda z ODS zapochyboval, zda globální oteplování nastalo. Podle něj za ním stojí "globalizace environmentalistů" a je propagováno "světovými alarmisty" podobně jako minulosti názor, že ve světě kolem roku 2000 dojde ropa. Proti tomu se postavil Václav Zemek (ČSSD), podle něhož globální oteplování prokázala široká platforma vědců, "ačkoli je tady pár odmítačů typu jednoho z našich bývalých prezidentů". "Ani Václav Klaus nemůže popřít, že se teploty v posledních letech zvyšují," přidal se ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Dohoda, kterou podepsali předloni v prosinci v Paříži zástupci téměř 200 zemí, nabyla platnosti bez ohledu na postoj Česka začátkem loňského listopadu. Podařilo se dosáhnout toho, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa. Oponenti zpochybňovali, zda dohodu budou naplňovat Čína a Indie. Připomínali také, že souhlas s dohodou možná odvolají Spojené státy s ohledem na postoje prezidenta Donalda Trumpa. Dohoda by pak prý platila v podstatě jen pro Evropu.
Oteplování se má podle textu dohody udržet pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí emise, především oxidu uhličitého. Pařížský dokument nahrazuje Kjótský protokol z roku 1997.
¨reklama
Další informace |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jiří Svoboda
7.3.2017 16:08 Reaguje naOstatně i podle toho budu volit...