https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snimek-s-vyhublym-lednim-medvedem-obletel-svet-ochrane-prirody-ale-muze-prinest-medvedi-sluzbu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Snímek s vyhublým ledním medvědem obletěl svět. Ochraně přírody ale může přinést medvědí službu

19.2.2018 14:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Lední medvědi někdy bývají pohublí. Ilustrační snímek.
Lední medvědi někdy bývají pohublí. Ilustrační snímek.
Foto | Ansgar Walk / Wikimedia Commons
Drastická nahrávka, kterou v posledních dnech loňského roku zveřejnila ochranářská neziskovka SeaLegacy, dosáhla na YouTube v krátkém čase milionů zhlédnutí. Šedesátivteřinové video se zuboženým ledním medvědem skutečně bere dech. Ohromení a znechucení jsou i ekologové, kteří se dlouhá léta snaží na dopady klimatických změn na divoce žijící zvířata upozorňovat. Podle nich snímek zdaleka neříká celou pravdu, vytrhává události z možného kontextu a ve skutečnosti prokazuje opravdové ochraně přírody „medvědí službu“.
 

Medvěd, který možná zemřel

Kauzu smutného ledního medvěda sleduje v obsáhlém článku britský bulvární deník DailyMail. Zvíře, natočené na Somersetově ostrově poblíž kanadského arktického souostroví, rozhodně nepřipomíná majestátního krále ledové země, ale spíše ploužící se smrt. Na videu se vrávoravě potácí a probírá odpadky. Špinavá bílá kůže na něm doslova visí, vypadá žalostně nezdravě, podvyživeně. Nakonec vytrhne kus spálené plastové pěny ze staré sedačky sněžného skútru a přežvykující odchází ze záběru. Je to hodně smutný pohled, který opravdu bere za srdce. Nejspíš proto také ekoaktivisté z organizace SeaLegacy doprovodili záběr textem: „Víme, že to pro vás bude hluboce zneklidňující, ale nemůžeme se odvrátit od naléhavosti krize životního prostředí, se kterou se naše planeta potýká.“ A v podobném duchu pak zareagovala na video i světová média.

New York Times napsal, že z videa s hladovějícím medvědem vám možná smutkem pukne srdce, The Guardian snímek uvedl jako zobrazený „důsledek klimatických změn v jejich naprosté odhalující nahotě“. A přisadil si i National Geographic, který celý klip dostal do světového povědomí. Ano, lidé jsou po jeho zhlédnutí nešťastní a nazlobení. Rozhořčení je sice na místě, ale s tím, kam jej adresovat, bychom měli být opatrnější. „Zobrazený lední medvěd je touto dobou už pravděpodobně po smrti, ale nikdo na něm dosud neprovedl pitvu nebo neohledal jeho tělo, píše pro DailyMail David Leafe. „Takže si vlastně nikdo nemůže být doopravdy jistý tím, co jej zabilo, případně co k jeho smrti ve skutečnosti vedlo. Nebo jestli je doopravdy mrtvý. A bez takových důkazů je poněkud nevhodné pronášet environmentálně podbarvená prohlášení.“

Vidět neznamená vědět

Není to poprvé, co si kanadská SeaLegacy získává popularitu tragédií. V roce 2015 například její spoluzakladatel, fotograf Paul Nicklen, zveřejnil snímek jiného ledního medvěda. Ani ten nevypadal zrovna ve formě. Už tehdy Nicklen napsal: „Je naším posláním dodávat materiál pro vizuální komunikaci s vysokým dopadem. Je to cesta, jak popohnat lidstvo, aby zahájilo kroky k ochraně našich oceánů.“ Ani tenkrát se zubožený medvěd nedočkal posmrtné pitvy, takže není o jeho osudu nic známo. „Viděl jsem takových medvědů spousty, podvyživených, vyhublých na kost. Vypadá to, že bez ledu v moři nejsou schopni lovit tuleně, a proto nejspíš bude takových medvědů přibývat…,“ napsal tehdy Nicklen.

A právě takové interpretace odborníky dráždí. „Klíčové spojení v jeho větě je ono květnaté ´vypadá to´,“ říká Susan Crockfordová, kanadská evoluční bioložka. „Je to tvrzení bez argumentů, je to prázdné prohlášení, které může být značně zkreslující. Je to cesta, jak si nějaká neziskovka může přijít k penězům na darech od vystrašené veřejnosti, ale nemá to nic společného se skutečnou vědou. A je to dvousečná zbraň, která se proti ochraně přírody může rychle obrátit.“ V případě neziskovky SeaLegacy se dokonce nebojí ani použít termínu „tragedy porn“, tedy situace, kdy si na vyčerpávajícím zobrazení nějaké drastické události honí sledovanost. A řada odborníků a ekologů s ní souhlasí.

Hladový neznamená umírající

„Je to na zisk promyšlené PR, vykalkulované cvičení z oblasti komunikace a manipulace s veřejností, nepřiměřená hra na city,“ tvrdí výzkumníci a polární badatelé, kteří se rozhodně mezi popírače klimatických změn neřadí. Jedním z nich je i Jeff Higdon, který v kanadské polární oblasti strávil posledních dvanáct let. „SeaLegacy předložila veřejnosti do krajnosti zjednodušující tvrzení, že úbytek ledu vede u všech ledních medvědů ke ztrátě schopnosti lovit tuleně. Přitom existuje skutečně spousta variant, díky kterým na videu zobrazený medvěd mohl skončit v takovém stavu.“ Biolog Steven Armstrup z organizace Polar Bear International doplňuje, že důležitý je u videa především nezmíněný kontext. „Somersetův ostrov se řadí mezi oblasti, kde sníh mizí pravidelně každé léto. Videonahrávka byla pořízena v srpnu, v době, kdy lední medvědi tradičně zažívají období hladu. To, co vidíte, je hladový medvěd, ale touto dobou jsou takoví všichni.“

„To video není vůbec překvapivé,“ doplňuje Leo Ikakhik, domorodý člen inuitské polární hlídky, která v oblasti lední medvědy monitoruje. „Překvapivé jsou reakce. Všichni se mohli zbláznit, že vidí hubeného medvěda. Ale takhle vypadají v období letního hladu běžně. Prověšená kůže znamená, že ten mladý medvědí samec měl po zimě opravdu vydatné zásoby podkožního tuku. Rozhodně bych z toho, co na videu vidím, nevinil klimatické změny. Tohle je normální součást každoročního životního cyklu ledních medvědů.“

Lží si důvěru veřejnosti nezískáte

Medvědí tragedy-porn a neopodstatněná hra na city je podle odborníků v konečném důsledku velký problém. Popírači klimatických změn totiž dokáží podobné dojáky rozcupovat na kousky. Nestojí totiž na žádných vědeckých základech, jen na pocitech a dojmech. Lidé, kteří o globálních změnách nepochybují, pak může tato laciná hra znechutit. A neziskovkám jako SeaLegacy může krátkodobě přinést zisky, ale vůči často využívanému tragickému motivu veřejnost dříve nebo později otupí. „Nemůžeme potvrdit, že ten medvěd zemřel,“ opakuje Crockfordová. „Neprovedli jsme pitvu, takže se nedá říct, co by mohlo být příčinou smrti. Nejsme si vlastně ani jistí, jak definitivní mohou být důsledky globálního oteplování pro ostatní lední medvědy. Proto takové věci lidem neříkáme.“

Jeff Higdon k tématu ještě doplňuje: „Měli bychom se vyvarovat zjednodušujících a citově podbarvených tvrzení. Třeba o tom, že lední medvědi v důsledku klimatických změn houfně hynou. Pravda je taková, že stávající velikost jejich populace nyní činí 30.000 kusů, což je šestkrát více, než před padesáti lety. Naši práci komplikuje to, že nemáme přesná čísla z terénu. Z 19 existujících regionálních populací ledních medvědů nám u devíti prakticky chybí data. Ubývají nebo narůstají? Nevíme. A na základě takových poznatků se skutečně nedá něco zobecňovat. Pokud budeme lidem lhát, nikdy si nezískáme jejich důvěru. A šance, že bychom pak skutečně dokázali zamezit klimatickým změnám, je jen velmi malá.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist