Umělý velrybí trus. Vědci testují, zda pomůže schopnosti oceánů pohlcovat oxid uhličitý. Vypadá to slibně
Jen v průběhu první poloviny 20. století bylo vybito na tři miliony velryb. To číslo bylo silně přes pětadevadesát procent jejich světové populace. Což se zásadním způsobem promítlo i do fungování jednoho z klíčových mechanismů celého ekosystému: transportu živin v podvodních mořských potravních řetězcích.
Velryby, svými tělesnými rozměry zdaleka největší obyvatelé oceánů, totiž (stejně jako my) kadí.
Nemálo druhů velryb hledá potravu v hlubinách, a cestou vzhůru k hladině a nadechnutí, se pro odlehčení vyprazdňují. Tím ale výtečně přispívají k cirkulaci živin, promíchávají mořskou polévku a dochucují ji, mimo jiné, dusíkem, fosforem a třeba železem.
Jak upozorňuje David King, chemik z Cambridgeské univerzity, ten učiněný zázrak velrybího vyměšování nastane, když k němu dojde v blízkosti vodní hladiny. Tam, kde sluneční světlo ještě dosáhne k ve vodě rozptýlenému mraku velrybího trusu. Slunce a živiny vedou k výraznému nárůstu fytoplanktonu.
Zázrak velrybího vyměšování
Protože koncentrace živin ve velrybím trusu je třikrát až osmkrát vyšší, než v okolní mořské vodě, hnojí velryby u hladiny skutečně vydatně, a činí tak svrchní vrstvy oceánu produktivnější.
„Přibližně tři až čtyři dny poté se utvoří na povrchu zelená plocha, jež může nabývat rozlohy i několika stovek až tisíců kilometrů čtverečních,“ říká King. V celkové rozloze světových oceánů, kterou si můžeme pracovně zaokrouhlit na 361 milionů kilometrů čtverečních, se dnes takové „zelené kaňky“ mohou zdát nepatrné.
Jenže v kontextu vybitých velryb získávají na významu. Velrybími exkrementy zásobený fytoplankton se totiž dynamicky rozrůstá, a je schopen fotosyntézou do sebe zabudovávat oxid uhličitý z atmosféry.
Momentálně se jeho přínos k pohlcování CO2 dá přepočítat na dvaadvacet milionů tun oxidu uhličitého ročně.
Tyto miliony tun – jsou ekvivalentem provozu 4,5 milionu automobilů se spalovacími motory – pak, po odumření planktonu, klesají na oceánské dno, které poslouží jako jeho dlouhodobé úložiště.
Tady se už ale biologie a bio-geochemické cykly setkávají s naší ne až tak dávnou historií. Průmyslovou revolucí a průmyslovým lovem velryb pro výrobu tuku a maziv. Z ekosystému na sto let „vypadly“ tři miliony živočichů, které svým vytrvalým vyměšováním přispívaly k růstu fytoplanktonu.
„Znamená to v součtu méně velrybích výměšků u hladiny, oslabení koloběhu živin a ve výsledku též nižší schopnost fytoplanktonu vázat uhlík,“ popisuje Heidi Pearsonová, mořská bioložka aljašské Southeast univerzity.
Od takových neradostných zjištění a propočtů už to byl jen kousek k úvaze zastoupit činnost velryb v ekosystému nějak uměle.
Edwina Tannerová z australské nezisková organizace WhaleX Foundation, s níž spolupracuje King i Pearsonová, se to celé rozhodla z teorie přesunout do praxe.
Od roku 2021 experimentuje s pokusy o „hnojení“ oceánů syntetickým velrybím trusem.
Syntetický koktejl exkrementu
První pokus takového druhu se pod jejím vedením odehrál u Tasmánského moře, když uvolnili 302 litrů koktejlu, složeného převážně z dusíku s příměsí fosforu a stopových prvků, jako je oxid křemičitý a železo. Ony tři stovky litrů odpovídají jednomu velrybímu exkrementu objemem, přičemž jeho receptura odpovídá originálu i složení.
Zádrhelem tohoto postupu ovšem bylo, že se látka v mořské vodě rychle rozptýlila, a nedal se nějak solidně doměřit její vliv a koncentrace. Byla to rána naslepo.
Další, už o něco propracovanější pokusy, na sebe ale nenechaly dlouho čekat.
Aplikace syntetického trusu nyní probíhá přes pětici plovoucích bójí, v nichž se pohnojený fytoplankton nejprve namnoží a teprve pak je v následujících čtyřech až sedmi dnech upouštěn ven. Tady už je možné koncentrace a relativní přínos zachycování oxidu uhličitého řasami měřit. A výsledky jsou podle všeho zatím docela slibné.
Velké finále, zatím ještě nekonkrétně v kalendáři zarámované rokem 2025, by pak mělo spočívat v přímém rozptylování umělého velrybího trusu z cisteren na lodích.
Je ale taky klidně možné, že k němu nikdy nedojde. Proč?
Směs toho exkrementálního koktejlu, kterou míchají ve WhaleX Foundation, je syntetická. Umělá. Není to skutečný produkt velrybího zažívacího traktu. A tak je možné jej chápat spíše než jako doplňující přirozený přídavek chybějících živin jako umělé hnojení vody.
Něco, co už naráží na limity právních aspektů.
Nejen na národní úrovni – v oblasti zemědělství, vodního hospodářství a životního prostředí – ale i na úrovni mezinárodní. Přisypávání živin do oceánů je totiž geoinženýring. Který, ať už je praxí s velkým potenciálem, je přinejmenším kontroverzní. Může totiž mít globální dopady. A například tzv. Londýnská úmluva, která upravuje, jaké materiály lze vypouštět do moře, by něco takového v mezinárodních vodách nepovolovala.
Vědci by nejprve museli prokázat, že ten syntetický koktejl nemá „žádný škodlivý účinek“ na mořské ekosystémy. A to se, v globálních měřítcích, dokazuje složitě. K experimentům se syntetickým velrybím trusem dostala WhaleX Foundation povolení v australských teritoriálních vodách, ale jinde se k tomu staví zamítavěji.
„Vyvolává to určité obavy veřejnosti,“ popisuje Tannerová. „Lidé si fytoplankton spojují spíše se škodlivým rozkvětem řas než s něčím, co by mohlo být užitečné pro zdraví oceánů.“
Poprášené pouště oceánů
Syntetický tekutý koktejl velrybího trusu přitom není jedinou variantou. Chemik David King navrhl recepturu, která počítá s rozptýlením substance sopečného prachu, obohacenou o pražené rýžové slupky. Jejich výhodou je, že plavou na hladině, a tak se živiny dostávají do vodního sloupce průběžně. I když je to svou povahou úplně jiný materiál, slibuje výsledky s velrybím trusem téměř totožné.
„Věříme, že pokud dokážeme uměle napodobit funkci velrybích výměšků, můžeme – v průběhu možná čtyřiceti nebo padesáti let – navrátit populace ryb, mořských savců a korýšů v oceánu zpět tam, kde byly před čtyřmi staletími,“ říká King.
I on sní o tom, že by se jednou z variant syntetického velrybího trusu daly hnojit živinami chudé regiony oceánu, zóny bez života, tzv. oceánské pouště. Takových oblastí se na mapách světového oceánu nachází více než tři stovky, a teoreticky přitom mají potenciál ke každoročnímu odstraňování 1,5 miliardy tun oxidu uhličitého z atmosféry ročně.
Ovšem dokud se bude mezinárodní společenství států vůči takové praxi vymezovat – protože jde o látky umělé – nezůstane jiná než ta nejpomalejší cesta. A to postarat se o to, aby se do světových oceánů skutečně navrátily velryby, v počtech, jakými jejich populace oplývaly ještě před průmyslovou revolucí.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Slavomil Vinkler
26.11.2024 08:00Honza Honza
26.11.2024 10:30 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
26.11.2024 10:40 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
26.11.2024 12:03 Reaguje na Slavomil VinklerUkládání CO2 podporuje nízká teplota moře a železo.
Slavomil Vinkler
26.11.2024 12:27 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
26.11.2024 13:32 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
26.11.2024 14:27 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
26.11.2024 16:34 Reaguje na Slavomil VinklerZkoušelo se i hnojit železem, ale vyvíjely se i toxické sinice, tak se toho nechalo.
Zajímavý článek: https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/morsky-plankton-v-globalnim-kolobehu-prvku.pdf
Jindřich Duras
27.11.2024 09:43 Reaguje na Honza HonzaUvolněný CO2 ode dna nikam nezmizí, ale putuje s různými proudy, až se nakonec dostane zase ke hladině, kde podpoří - spolu s živinami, co se taky uvolnily z těch mrtvých organismů - růst planktonu a rybích populací.
Jsou to obrovské cykly, ale citlivé a snadno narušitelné.
Karel Valenta
27.11.2024 10:47 Reaguje na Slavomil VinklerRichard Vacek
26.11.2024 14:40Břetislav Machaček
26.11.2024 17:18 Reaguje na Richard Vacekrostlin a ryb i u nás. Když se zase ve vodě rozloží, tak neubydou,
a ty lidské pouze přibydou navíc. Něco jiného je vázání s jinými
prvky, jakými je hlavně vápník. Každopádně i ti koráli, plži,
mlži a ryby potřebují něco konzumovat, aby mohli uhlík v sobě
ukládat ve směsi s vápníkem jako schránky korálů, lastury a kosti.
Ve vodě bez živin budou hladovět a nepřežijí. A opět je to jako
u nás, kde ve vodách chudých na živiny nic nežije a nebo pouze
přežívá.
Slavomil Vinkler
26.11.2024 21:45 Reaguje na Břetislav MachačekJindřich Duras
27.11.2024 09:44 Reaguje na Slavomil VinklerPavel Hanzl
26.11.2024 15:43Slavomil Vinkler
27.11.2024 07:06 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/1995/cislo-11/nebezpecne-obrnenky.html
Pavel Hanzl
28.11.2024 08:23 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
28.11.2024 17:09 Reaguje na Pavel HanzlJindřich Duras
27.11.2024 09:371/ Na rozvezení té hnojivé směsi (+ na její výrobu) se uvolní nejspíš víc CO2 než pak řasy pochytají ze vzduchu (aspoň v prvních experimentech to bylo přesně takhle).
2/ Je to velmi citlivá věc, jestli vezmu živiny zvenčí a přidám do vody. Velryba se v moři nažere a v moři to taky nechá. Když přijde do moře přídavek živin, tak se sice řasy rychle namnoží, jenže tím se stane několik věcí: (i) voda je míň prostupná pro světlo, takže fotosyntéza ve hloubce mizí, a (ii) produkuje se víc biomasy, která nakonec padá ke dnu, kde se rozkládá za spotřeby kyslíku. A bez kyslíku máme černé mrtvé dno, což je v důsledku nejen ekologická katastrofa, ale taky pád rybolovu. Takové oblasti jsou v Baltu, Severním, Středozemním i Černém moři. Jsou mezinárodní sdružení na ochranu moří a oceánů před přísunem živin.
Za mě je to zoufalý pokus o lapání uhlíku, na který někdo nezodpovědný chce dát nějaké prachy.
Slavomil Vinkler
27.11.2024 15:03 Reaguje na Jindřich DurasBřetislav Machaček
27.11.2024 17:55 Reaguje na Jindřich Duraskteré na výrobu toho umělého trusu použijí. Kamarád, který pracoval
na plovoucí konzervárně ryb u pobřeží Jižní Ameriky mluvil o těch odpadech ze zpracování ryb. Většina zbytků se zpracovávala na
granule pro chov ryb v akvakulturách, ale odpadní vody šly rovnou
do moře. Ve vodách EU by to prý byl problém, ale tam se do moře "uklízelo" vše , co nebylo nijak dál využitelné. Za takovou lodí
se prý táhl pás kalné vody paradoxně lákající jiné ryby a ptáky.
Po pěti letech práce na této lodi si koupil u nás dům na klíč a
z ryb jí pouze své ulovené ryby ze štěrkoven. Asi ví proč!
Pavel Hanzl
28.11.2024 08:25 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
28.11.2024 10:15 Reaguje na Pavel Hanzlprostředky(odmašťovače výrobní linky)a ostatní odpady.
Do přístavu v Dánsku pluli pouze s čistým zbožím
a přečerpané fekálie neodpovídaly půlročnímu pobytu
na moři, ale tak leda týdennímu výletu. I o tom
je ekonomika našich západních vzorů, které to, co
nemohou ve vodách EU provádějí na jižní polokouli.
Mimochodem v Kalifornii viděl před léty můj kamarád
"popelářskou" loď, na kterou najížděla svozová auta
a ta večer odplula údajně až tak daleko, odkud už
se odpadky nedostanou na kalifornské pobřeží. Ptal
se svého příbuzného, do které spalovny ta loď pluje
a ten se mu vysmál, že do oceánu, který je přece tak
obrovský, že se v něm to smetí ztratí. Podotýkám,
že to bylo asi dva roky po plyśáku a dnes to už
tak nemusí být.
Břetislav Machaček
28.11.2024 10:22 Reaguje na Břetislav Machačektakové lodi okrade loď o možnost přepravit tunu
zboží a ta loď se vrací, až už je naplněna po okraj. Poslední dva roky kamarád pracoval jako skladník a zboží se vyskladňovalo z lodi 3 dny.
Byly to stovky tun konzerv, mražených filetů a
taky granulí pro pstruhy, lososy a kožešinová
zvířata. Po návratu měl měsíční dovolenou a pak
zase půl roku na lodi.