Sobotka: Zákon brání obstrukcím, které nezlepší životní prostředí
"Je potřeba rozlišit dvě věci. Na jedné straně jsou to odůvodněné námitky, které se týkají ochrany životního prostředí v naprosto konkrétních případech. To znamená tam, kde ho stavba může skutečně ohrozit. A pak jsou postupy, které jsou v zásadě obstrukční. Mají zabránit zahájení stavby bez ohledu na to, aby ti lidé vůbec obtěžovali s jakoukoliv argumentací," řekl premiér.
Jako příklad uvedl stavební povolení pro dálnici D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří. "Jedna z těchto organizací ho nedávno napadla paušálním způsobem, aniž by sdělila nějaké konkrétní věcné důvody z pohledu životního prostředí. Takový postup mi připadá velmi zvláštní. Pokud nebudeme schopni postavit klíčové dálnice a silnice nám povedou přes města, tak se bude životní prostředí pro lidi, kteří tam žijí, jenom zhoršovat," dodal Sobotka.
Podle společného prohlášení Hnutí Duha a Zeleného kruhu se lidé nebudou od příštího roku kvůli schválené novele moci vyjádřit k rozhodování úředníků, zda v jejich sousedství bude park či obchodní dům, na okraji města louka, developerská zástavba nebo průmyslový areál. "Aktivní lidé se dosud zasloužili o ochranu cenné krajiny, čistého prostředí i zdravou demokracii. Lze očekávat, že vzniklý stav povede k nárůstu jiných, neúředních cest k prosazování občanských zájmů," píše se v prohlášení.
Podle ředitele Zeleného kruhu Daniela Vondrouše trvá rozhodování o stavbách příliš dlouho kvůli komplikovaným zákonům a špatné práci úřadů. "Ministryni Šlechtové se tato náprava stavu nepovedla, situace se naopak ještě více zhoršila," doplnil Vondrouš.
Šlechtová takové tvrzení odmítá. V rámci jednoho změnového zákona, který s novelou stavebního zákona souvisí, se podle ní změnilo postavení nestátních neziskových organizací, a to podle zákona o ochraně přírody a krajiny. "Každá organizace má právo se vyjadřovat podle svého statutu. Nicméně v tuto chvíli přicházejí na stavební úřady podněty nebo námitky, které s jejich činností absolutně nesouvisejí," uvedla dále Šlechtová. Práva občanů navíc podle ní nezastávají jenom neziskové organizace, ale především obec. "A obec je vždy členem každého řízení v rámci získávání stavebního povolení. Takže práva občanů České republiky v žádném případě nejsou omezena," dodala ministryně.
Rozsáhlá novela stavebního zákona a několika desítek souvisejících zákonů má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). MMR zároveň už delší dobu připravuje úplně nový stavební zákon. Jeho základní teze by mělo ještě do konce volebního období předložit vládě.
reklama