Socioložka Hana Librová 25 let sledovala rodiny žijící v dobrovolné skromnosti
Třetí publikace je zaměřená mimo jiné na děti, které vyrostly v rodinách, s jejichž výzkumem Hana Librová před 25 lety začala. Na základě terénního výzkumu se autoři zamýšleli nad tím, zda existuje mezigenerační přenos šetrného způsobu života. Domněnka, že se mladí lidé od chování svých rodičů odkloní, se ale nepotvrdila.
"Většinou se přestěhovali do měst a věnují se studiu nebo kariéře. Hodnoty rodičů ale vyznávají dál a obecně si prostředí, ve kterém vyrostli, pochvalují. Jsou vděční za liberální výchovu a dobré vztahy, jaké v rodině panují," uvedl výzkumník Lukáš Kala.
Librová se s účastníky svého výzkumu poprvé setkala v roce 1992. Byli naladěni jinak než většinová společnost ovlivněná čerstvě nastolenou tržní ekonomikou.
"Sledovaní lidé rezignovali na pohodlné profesní zajištění a kariéru. Vzdali se výhod města, bezproblémového zásobování, blízkosti škol a snadno dostupné lékařské péče a přestěhovali se na venkov," uvedla Librová.
První díl trilogie nazvaný Pestří a zelení: kapitoly o dobrovolné skromnosti vyšel v roce 1994, druhý dostal název Vlažní a váhaví: kapitoly o ekologickém luxusu a vyšel v roce 2003. Publikaci Věrní a rozumní vydává Munipress ve dvou verzích: s barevnými linoryty Miloše Slámy nebo s obrazovým doprovodem z díla malíře Bohdana Laciny.
Třiasedmdesátiletá socioložka a bioložka Librová působí na brněnské fakultě sociálních studií. Spoluzakládala tam katedru environmentálních studií. V roce 1998 jí Nadace Charty 77 udělila Cenu Josefa Vavrouška
reklama