CHKO Moravský kras skrývá víc jak 1100 jeskyní. Dnes slaví 60 let od založení
Oblast je cenná nejen kvůli přírodnímu bohatství, je také významnou archeologickou lokalitou. V řadě jeskyní jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Například v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení člověkem neandertálským z doby před 120.000 lety, v jeskyni Pekárna byly nalezeny rytiny koní a bizonů na koňských žebrech staré 11.000 až 13.000 let.
CHKO, která je z 60 procent pokryta lesy, je místem výskytu řady vzácných rostlin, příkladem je glaciální relikt kruhatka Matthioliho, a živočichů, mimo jiné zde bylo popsáno více než 50 nových druhů z různých zoologických skupin.
Pět jeskynních systémů je přístupných veřejnosti. Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, jeskyně Balcarka s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou, Sloupsko-šošůvské jeskyně tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi a jeskyně Výpustek s bohatou vojenskou historií, v níž byl mimo jiné protiatomový kryt velení komunistické československé armády.
Záznamy doložená historie průzkumů jeskyní v Moravském krase začala v roce 1723 sestupem Lazara Schoppera do nejhlubší propasti v ČR Macochy (je hluboká 138,4 metru). Velkou zásluhou na prozkoumání a zpřístupnění jeskyní má profesor Karel Absolon. V roce 1909 se podařilo jeho týmu proniknout nově objevenými Punkevními jeskyněmi do propasti Macocha z Pustého žlebu. Absolon, kterého nejvíce proslavil nález Věstonické venuše, vytvořil i současnou podzemní trasu lodní plavby.
CHKO Moravský kras leží v Jihomoravském kraji severně od Brna a má rozlohu 92 km2. Na jejím území se nachází 17 maloplošných zvláště chráněných území: čtyři národní přírodní rezervace (vývěry Punkvy, Habrůvecká bučina, Býčí skála, Hádecká planinka), dvě národní přírodní památky (Rudické propadání, jeskyně Pekárna) a 11 přírodních rezervací.
reklama