V Česku se zabydluje husice nilská, vyvádí mláďata na Přerovsku
Hnízdily na Hradeckém rybníku v Tovačově, první mláďata měla v roce 2013. "V následujícím roce vyvedl tovačovský pár šest mláďat, ale od roku 2015 se přemístil na štěrkovnu u Krčmaně, kde vyvedl devět mláďat. V letošním roce opět zahnízdil asi stejný pár u Krčmaně a nyní se stará o devět mláďat. V sousední obci Majetín letos zahnízdil další pár husic a mají čtyři mláďata," uvedl Šafránek.
V České republice byla husice nilská poprvé zpozorována na jižní Moravě v roce 1995, poté se objevila ve středních Čechách (1999), následoval výskyt ve východních Čechách (2002) a zároveň i na střední Moravě (2002). "Nejdříve šlo o ojedinělé výskyty jednotlivých ptáků, ale později o celé páry a v roce 2010 bylo poprvé u nás zjištěno i úspěšné hnízdění v severních Čechách na rybníce Kamenný v Chomutově," přiblížil Šafránek.
V roce 2011 zaznamenali ornitologové dokonce tři úspěšná hnízdění tohoto exotického druhu v Ústeckém kraji, opět v Chomutově a další v Duchcově a v Počeradech. Husice nilská se úspěšně aklimatizovala již v minulém století v Anglii a v Nizozemsku, odkud se nyní šíří i do střední Evropy. Jedná se o nepůvodní druh, který podle odborníků do místní fauny nepatří. Podle Šafránka se ale asi těžko zabrání jeho dalšímu šíření.
"Každopádně jde o velmi pěkné ptáky. Pokud stojí na břehu, tak nejde přehlédnout jejich dlouhé růžovofialové nohy. Husice nilská je o trochu menší než husa velká. V letu má výrazné bílé plochy v křídlech. Je šedohnědá s tmavě hnědou skvrnou kolem oka a má zelenou pásku v křídle. Samec i samice jsou stejně zbarveni," uzavřel Šafránek.
reklama