V Praze se v domech topení v kotlech nekontrolovalo
"Většina podnětů byla podána prostřednictvím občanů, kteří i pod vlivem médií začali hlásit kouřící komíny. Podněty byly především telefonické, mnohdy i anonymní," sdělil ČTK za Prahu 6 David Polák z kanceláře městské části. Šlo hlavně o první tři měsíce letošního roku, dodal.
Pokuty Praha 6 nedala. "Ke zvýšené kouřivosti dochází při zatápění v kotli na pevná paliva po dobu, než dojde k zahřátí systému na provozní teplotu. Takže v době zatápění kouř byl viditelný, ale při kontrolách během dne již ne," uvedl Polák. Podle něj má městská část vytipované lokality, které bude s příchodem topné sezóny více sledovat.
V dalších městských částech občané tak aktivní nebyli. Mluvčí Prahy 14 Veronika Berná uvedla, že kontrola v rodinném domě, v bytě nebo na chatě je možná pouze při opakovaném důvodném podezření. "K takové situaci dosud nedošlo, městská část v tomto ohledu neeviduje ani žádné podněty či stížnosti ze strany obyvatel," dodala.
V Praze 5 byly stížnosti kvůli nevhodnému palivu nebo tmavému kouři ojedinělé. "V městské části z hlediska vytápění převládají plynové kotle, tepelná čerpadla a elektrokotle. Kotle na tuhá paliva se příliš nevyskytují," řekl ČTK mluvčí Jakub Večerka.
"Žádné kontroly v domech jsme zatím nedělali. Provádíme nadále kontroly zvenčí, pokud se nám zdá, že není všechno v pořádku, předvoláváme vlastníky nemovitosti k podání vysvětlení, což je v deseti až 15 případech ročně," řekl ČTK mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.
Novela zákona o ochraně ovzduší, podle které mohou úředníci vstupovat do domů a kontrolovat komíny, plní podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) preventivní funkci. Až na výjimky stačí poslat písemné upozornění, že by lidé mohli mít problém, následně přijmou nápravu.
Obecní úřady nejdříve takové domácnosti písemně upozorňují a dávají jim lhůtu k nápravě. Pokud se stížnost do roka opakuje, je kontrolor oprávněn vstoupit do bytu a zkontrolovat dodržování povinností. Vlastník nebo uživatel bytu ho musí pustit ke zdroji a k palivům. Pokud kontrola zjistí pochybení, hrozí viníkovi pokuta až 50.000 korun.
drh jw
reklama