Nelegální obchod se zvířaty v Indonésii stále pokračuje, tvrdí ochránci
Ilegální obchod v Indonésii
Podle Interpolu představují zaznamenané případy zabavení zvířat a jejich částí pouze 10 % celkového ilegálního obchodu. Příklady ilegálního obchodu z nedávné minulosti:
15. 7. 2015 měli pytláci na korbě náklaďáku více vzácných želv, než kolik si vědci mysleli, že jich ve volné přírodě žije. Zabavilo se 4000 kriticky ohrožených želv filipínských, číslo přesahovalo o 1000 kusů počet jedinců, který dle odhadů biologů měl přežívat ve volné přírodě.
28. 4. 2015 bylo zabaveno pět tun mražených luskounů, 77 kilogramů šupin luskounů a 96 živých luskounů v Medanu na Sumatře. Zásilka obsahovala kriticky ohrožené luskouny a části jejich těl byla určena pro čínský obchod s tradiční medicínou. Její odhadovaná hodnota se vyšplhala na 1,8 milionu amerických dolarů.
30. 11. 2013 bylo zabaveno 238 outloňů váhavých na cestě ze Sumatry na jávský trh s divokými zvířaty. Tato ohromná zásilka outloňů v hrozném zdravotním stavu dokazuje, že tito chránění a ohrožení tvorové jsou nadále jedním z nejprodávanějších primátů v Indonésii.
Jedním z hlavních důvodů, proč tento nelegální obchod se zvířaty stále roste, je vzácné vymáhání zákonů na ochranu zvířat. A právě posledně zmínění outloni a vymáhání zákonů na ochranu zvířat je oblast, na kterou se zaměřila česká nezisková organizace The Kukang Rescue Program.
O kampani The Kukang Rescue Program
Kukang je indonéský název chráněného druhu poloopice outloně váhavého, který se přirozeně vyskytuje v oblasti severní Sumatry. Cílem záchranného programu je ochrana tohoto druhu v Indonésii. Outloni jsou v Indonésii nejvíce ohrožovány nelegálním obchodem, kdy jsou prodávány převážně jako domácí “mazlíčci“. Záměrem programu je oslabení nelegálního obchodu s chráněným a ohroženým outloněm váhavým v regionu Severní Sumatra. Češi se v Indonésii snaží minimalizovat fyzické i psychické utrpení jedinců v absolutně neodpovídajících podmínkách zvířecích trhů. Záchranný program by měl ztížit lovcům a pašerákům možnost volně prodávat outloně, rozšířit povědomí o ochraně outloňů mezi širokou veřejnost a zároveň zajistit odchyceným zvířatům odpovídající péči s cílem dostat poloopice zpátky do volné přírody. Více informací o programu najdete na webu.
Od roku 2016 na Sumatře probíhá osvětová kampaň nazvaná “Plán na ochranu outloňů v provincii severní Sumatra pomocí zvyšování podvědomí široké veřejnosti o ilegálním obchodu se zvířaty.“ Dále probíhá internetová kampaň "I Am Not Your Toy!" (v překladu "Nejsem tvoje hračka!“), což je další aktivita záchranného programu The Kukang Rescue Program. Tato celosvětová kampaň je zaměřena proti popularizaci outloňů jako domácích mazlíčků na internetu. Více informací o kampani najdete na webu, na youtube.com, nebo na facebooku.com.
Přečtěte si článek Otevření anglicko-environmentální školy na Sumatře je krokem k ochraně ohrožených outloňů a dalších živočichů
reklama