https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpr%c3%a1vy/obcanska-sdruzeni-pozadala-o-zakaz-quotbioquot-jogurtu-od-danone
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Občanská sdružení požádala o zákaz "BIO" jogurtů od Danone

11.10.2000 14:03 | PRAHA (EkoList)
Návrh na předběžné opatření, které by znamenalo zákaz prodeje jogurtů a dalších mléčných výrobků od firmy Danone se značkou "BIO", podaly Krajskému soudu v Praze dvě občanská sdružení a dvě firmy. Společnost Danone totiž pro své jogurty "BIO Bifidus Aktiv" používá značku BIO, která je ze zákona rezervovaná pro potraviny, pocházející z ekologického zemědělství. Podle Pavla Douchy z Ekologického právního servisu jde o klamavou reklamu, která poškozuje nejenom zákazníky, ale také ekologické zemědělce, pro něž je značka BIO určena.
 

Danone

Společnost Danone dosud na loňskou žalobu pro klamavou reklamu nereagovala, proto žalobci požádali soud o zákaz prodeje výrobků s podle nich nepravdivým označením "BIO".

Na společnosti Danone a Galas (výrobce jogurtu Yoplait BioAktiv) podala občanská sdružení Ekologický právní servis (EPS) a ARS AEQUI et BONI (AAB) a firmy KEZ (certifikační společnost pro ekologické zemědělství) a ProBio (svaz ekologických zemědělců) žalobu ke Krajskému soudu již loni 3. listopadu. Soud ovšem dosud nijak nerozhodl a Danone i Galas označení BIO na svých výrobcích používají dál. Proto se zástupci všech čtyř žalobců rozhodli požádat soud o vydání předběžného opatření, kterým by zakázal uvádění výrobků s označením BIO na trh do doby, než vynese konečný verdikt. "Dosavadní vývoj případu ukazuje na nedobrý stav reálné možnosti obrany proti podobnému počínání. Společnosti Danone a Galas si uvědomují, jak obtížné je pro spotřebitele u nás domoci se svých práv a využívají toho," soudí Pavel Doucha z EPS.

"Ve většině západoevropských zemí mohou výrobci takto označený jogurt prodávat jedině pod podmínkou, že je na něm jasně viditelný nápis, že nepochází z ekologického zemědělství," upozorňuje Martin Elger z AAB. Elger zároveň ocenil jiného výrobce jogurtů, olomouckou Olmu, která nejenom že přejmenovala špatně nazvaný jogurt Dr. Bio na Dr. Bifidus, ale dokonce začala dodávat jogurt, skutečně pocházející z ekologického zemědělství, který pojmenovala Via Natur.

Olma

Jediným velkým výrobcem v ČR, který vyrábí jogurt, který skutečně pochází z ekologického zemědělství, je Olma Olomouc.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist