https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/42-vsech-plastu-ktere-byly-od-50-let-vyrobeny-bylo-pouzivano-jen-jednou-a-jen-na-velmi-kratkou-dobu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

42 % všech plastů, které byly od 50. let vyrobeny, bylo používáno jen jednou a jen na velmi krátkou dobu

29.7.2017 02:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Polovina plastů, které lidstvo kdy v historii vyrobilo, pochází z doby od roku 2002, tedy za posledních 15 let.
Polovina plastů, které lidstvo kdy v historii vyrobilo, pochází z doby od roku 2002, tedy za posledních 15 let.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Andreas Varnhorn / Greenpeace
Tým amerických vědců z univerzit v Georgii a Santa Barbaře a z organizace Sea Education Association právě zveřejnil studii s epickým názvem - Výroba, použití a osud všech plastů, které kdy byly vyrobeny. Statistiky, která jejich výzkum přináší, jsou alarmující. Od 50. let minulého století lidstvo vyprodukovalo 8,3 miliard tun plastu. Z tohoto ohromujícího celku celých 79 % skončilo na skládkách nebo někde v přírodě, 12 procent se spálilo a jen 9 % bylo recyklováno. Ekologická organizace Greenpeace oznámila spuštění kampaně Plast je past.
 

“Jsou případy, kdy je těžké plast nahradit, právě kvůli jeho vlastnostem. Ale myslím, že bychom se měli pečlivě podívat na naše expanzivní používání plastů a říct si, kdy používání těchto materiálů má smysl a kdy ne,” říká výzkumnice Sea Education Association a spoluautorka studie Kara Lavender Law.

Globální produkce plastových výrobků se v posledních letech dramaticky zvýšila. Polovina plastů, které lidstvo kdy v historii vyrobilo, pochází z doby od roku 2002, tedy za posledních 15 let. Alarmující je i prognóza, která vychází z trendu stoupající spotřeby. Pokud se produkce a nakládání z odpadem výrazně nezmění, do roku 2050 skončí na skládkách, na polích, v lesích a v oceánech 12 miliard tun plastového odpadu.

Nová data ještě více potvrzují, jak velkým problémem je používání jednorázových plastů. Autoři studie spočítali, že 42 % všech plastů, které byly od 50. let vyrobeny, bylo používáno jen jednou a jen na velmi krátkou dobu.

Vzhledem k urgentnosti problému se různé světové pobočky Greenpeace začínají problematice plastového znečištění více věnovat. Kampaň za omezení jednorázových plastů odstartovala i v Evropě, kde se bude již na podzim rozhodovat o nových pravidlech nakládání s odpady a o podpoře cirkulární ekonomiky. Součástí kampaně je výzva evropským ministrům životního prostředí, aby umožnili omezení jednorázových plastů.

“Plastový odpad projde denně rukama skoro každého z nás - to je paradoxně ta lepší zpráva, protože my rozhodujeme, co si koupíme a jak to bude zabalené. Naše volba a naše odhodlání pak mohou změnit nejen naše chování, ale i chování velkých korporací a politiků,” říká Jan Freidinger, koordinátor kampaně Plast je past v Greenpece Česká republika.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist