https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-cesky-svaz-ochrancu-prirody-chrani-vzacne-louky-v-bilych-karpatech-tvorbou-specialnich-travnatych-ochrannych-pasu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Český svaz ochránců přírody chrání vzácné louky v Bílých Karpatech tvorbou speciálních travnatých ochranných pásů

15.12.2018 01:20 | PRAHA (ČSOP)
Český svaz ochránců přírody chrání vzácné louky v Bílých Karpatech tvorbou speciálních travnatých ochranných pásů.
Český svaz ochránců přírody chrání vzácné louky v Bílých Karpatech tvorbou speciálních travnatých ochranných pásů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Český svaz ochránců přírody (ČSOP)
Kosatec trávovitý, bělozářka větevnatá či hrachor chlumní. I tyto vzácné rostliny se snaží zachránit v Bílých Karpatech ochránci přírody pravidelným kosením a nově také vytvořením ochranného travnatého pásu, který zabrání působení negativních vlivů polního hospodářství na louku na Volavci. Pás vznikl díky programu NET4GAS Blíž přírodě, který tento projekt finančně podpořil.
 

V roce 2016 byl na obecním pozemku u obce Louka v lokalitě Volavec na Hodonínsku objeven zbytek lučního porostu s teplomilnou vegetací a několika chráněnými druhy rostlin. Louku se v dalším roce podařilo členům základní organizace Českého svazu ochránců přírody Bílé Karpaty od obce pronajmout a obnovit zde pravidelné kosení.

Jelikož ale tato cenná plocha bezprostředně sousedila s polem, bylo třeba vytvořit ochranný pás, tedy 22 metrů široké pásmo, které ochránci přírody díky vstřícnosti uživatele pozemku (Samostatně hospodařící rolníci, s.r.o) zatravnili regionální luční semennou směsí, tedy semeny rostlin místních luk. Podařilo se tak zajistit nejen ochranu obnovované lokality, ale i její rozšíření, protože na nově zatravněnou plochu se v dalších letech budou šířit cílové luční druhy z původního travního porostu.

Lokalita Volavec leží cca 500 metrů jižně od obce Louka u Ostrohu. Jedná se o jednu ze čtyř lokalit, kde byly v letošním roce podpořeny jednorázové managementové zásahy obnovního charakteru v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Prostřednictvím tohoto programu již dvanáctým rokem společnost NET4GAS podporuje projekty v oblasti ochrany přírody.

    Bližší informace:
  • Ivana Jongepierová; ZO ČSOP Bílé Karpaty; T: 728 881 757; E: ivana.jongepierova@nature.cz
  • Kateřina Adámková; Kancelář ÚVR ČSOP; T: 731 760 872; E: katerina.adamkova@csop.cz
  • Zuzana Kučerová; NET4GAS, s.r.o.; T: 739 537 273; E: zuzana.kucerova@net4gas.cz

Český svaz ochránců přírody je spolek lidí, kteří mají rádi přírodu a chtějí ji aktivně chránit. V současné době máme téměř 7000 členů. Mezi námi jsou profesionální odborníci i nadšení dobrovolníci, dospělí i děti. Každý může pomoci. Máte rádi přírodu? Přidejte se k nám! Více informací naleznete na www.csop.cz.

Společnost NET4GAS je spolehlivým a bezpečným provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v České republice a rozvíjí odpovědnou politiku ochrany životního prostředí s ohledem na současné a budoucí generace. Od toho se odvíjí nejen její odpovědné podnikání, ale také dlouhodobá strategie firemní filantropie realizovaná od roku 2007 v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Je dlouholetým generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody, se kterým se podílí na zpřístupnění přírodně cenných lokalit veřejnosti, a také celostátních přírodovědných soutěží Zlatý list a Ekologická olympiáda, které pořádá Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP. Více informací o programu a zpřístupněných lokalitách najdete na www.blizprirode.cz.


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist