https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-chceme-zlepsit-stav-a-spravu-prazske-zelene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Chceme zlepšit stav a správu pražské zeleně

17.9.2014 11:09
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pokud zlepšíme správu městské zeleně, dosáhneme zlepšení v:

1. oblasti estetiky, což znamená:

  • uklizené město;

  • pěkné ulice s městskou zelení (stromořadí, solitérní stromy);

  • slušnou úroveň minimální údržby a správy ploch zeleně ve městě.

 

2. v oblasti funkčnosti, kde toto opatření přinese:

  • efektivní údržbu zeleně a ulic díky funkčně navržené zeleni;

  • vyšší bezpečnost v parcích, lesech a na ulicích;

  • vyšší cenu nemovitostí.

Obě tyto složky bezprostředně tvoří kvalitu veřejného prostoru, motivují k jeho sdílení a využívání, což dále podporuje jinou než automobilovou mobilitu (chůze, MHD, kolo) a zvyšuje bohatství obyvatel vyšší cenou jejich bytů. Vytváříme tím město, kde se lépe žije.

Co chceme změnit a zavést konkrétně:

  • Centrální sjednocení péče o zeleň bez ohledu na vlastníka či správce (v současnosti spravuje jeden trávník Magistrát, sousední trávník městská část, sousedící živý plot TSK a další ČD nebo Lesy ČR), u městských pozemků i se zahrnutím velkých městských zařízení jako ZOO a Botanická zahrada. Zavedeme posuzování investic a nákladů na správu komplexně, tj. z jednoho místa. Ve Vídni, kde jsme systém studovali, to takto úspěšně funguje 15 let.

  • Stanovení minimálního cílového stavu městské zeleně, což může znamenat snížení péče o prioritní území a zvýšení základní péče o území, která nejsou tak cenná.

  • Změna údržby městských parků směrem ke snížení počtu keřů a zachování stromů (to by ale nemělo mít dopad na městské lesy, zvláště chráněná území a vybrané oblasti, kde jsou naopak keře žádoucí z pohledu zachování biodiverzity).

  • Podpora prostupnosti území, zhodnotit každé městské opatření z tohoto ohledu. Provázat s územním plánem a jeho změnami. Využít nezastavěná území prioritně k tomuto propojování.

  • Revitalizace břehů přítoků Vltavy jak s ohledem ochranu přírody, tak s ohledem na jejich prostupnost a přístupnost pro obyvatele Prahy s využitím zpracované Koncepce pražských břehů (IPR, 2014).


reklama

Jan Kasl, Petr Štěpánek, Pavel Činčera

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist