https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-do-rozkvetleho-jara-s-nasi-prirodou-2-17
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Do rozkvetlého jara s Naší přírodou 2/17

4.4.2017 13:07 (Naše příroda)
Samec chluponožky chrastavové.
Samec chluponožky chrastavové.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Motyčkovi / Naše příroda
Jarní sluníčko vytahuje nejen zimní spáče z jejich nor a brlohů, ale také pilné včelky, čmeláky a další opylovače, kteří se svou činností už nyní postarají o budoucí úrodu. Že jejich práce není úplně jednoduchá, se dočtete v jarním čísle Naší přírody. Věnujeme se v něm i letošnímu ptáku roku – datlu černému. Pro ty (ale nejen pro ně), kteří s nelibostí nesou krtince na svých zahrádkách, přinášíme zajímavé informace o jejich původci – třeba pak krtka alespoň trošku vezmou na milost. Do mokřadů se vypravíme za kachnami, za krásnými vyhlídkami do Malých Karpat, na Bořeticko a na Vlašimsko a na návštěvu se vydáme za vydrami, které se k nám pomalu vracejí.
 

Obsah čísla 2/17

Přátelé květů a lidských žaludků / Denisa Mikešová
Nejhojnější hmyz? / Hana a Vladimír Motyčkovi
Posthornická krajina plná včel aneb Kde bydlí samotářky? / Rostislav Poláček
Datel černý – pták roku 2017 / Alena Klvaňová
Krtek obecný / Josef Vakula
Jaro v lese / Přemysl Pavlík
Kachna stokrát jinak... / Alena Říhová
Na nejkrásnější vrchy Malých Karpat / Martin Janoška
Podél vinohradů k hezkému výhledu i pozoruhodné květeně / Jakub Hloušek
Jaro s obojživelníky / Monika Tošenovská, Monika Vraštilová
Ekologické dny Olomouc (EDO 2017) / Michal Bartoš
Každý pták se počítá! Ve faunistické databázi České společnosti ornitologické Avif.birds.cz / rozhovor se Zdeňkem Vermouzkem
Na dohled od Vlašimi / Jan Moravec
Návrat vydry do naší přírody / Jindřich Wanka

Nejhojnější hmyz?

Uvažovali jste někdy, který hmyz je u nás nejhojnější? Před časem nás touto otázkou překvapil náš vnuk a uvedl nás do nemalých rozpaků. Seděli jsme pod rozkvetlou meruňkou, která zrovna hučela včelami, čmeláky, různými mouchami a dalším hmyzem, který ji považoval za vítané občerstvení v jinak ještě dosti holé zahradě. První, co nás v té chvíli napadlo jako odpověď, byly včely, ale naštěstí jsme si uvědomili, že to asi nebude tak jednoduché. Taková odpověď by byla asi na stejné úrovni, jako bychom za letního večera na hrázi jihočeského rybníka řekli, že nejhojnějším hmyzem u nás jsou komáři. Začali jsme proto poněkud mlžit a otázku rozvádět do více rovin s tím, že odpovědi budou různé, když se budeme ptát po počtu u nás žijících druhů určité skupiny hmyzu, či po počtu jedinců určitého druhu, a také, že se ještě ani vědci nedohodli, kolik kterého hmyzu u nás vlastně žije.

Krtek obecný
Krtek obecný
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miloš Anděra / Naše příroda

Datel černý – pták roku 2017

Procházím se březnovým lesem, v povětří se vznáší vůně fialek, ptačí koncert doplňuje zurčení potůčku. Vtom poklidnou jarní atmosféru prořízne táhlé melancholické zakvílení „kliééé“, nad hlavou se mihne silueta velkého černého ptáka, který rovnou čarou přelétne do protilehlých korun stromů a v letu ještě pozdraví pronikavým „kru kru kru“. A pak jako by se po něm země slehla, jen v člověku ještě doznívá ostrý datlí hlas a vzpamatovává se z překvapení. Setkání s datlem černým je vždycky zážitkem. Neměli bychom si ho nechat ujít v žádném roce, ale letos, kdy je ptákem roku, teprve ne!

Krtek obecný

Všichni jej známe, přesto o něm mnozí ví pramálo. Řeč je o krtkovi obecném (Talpa europea, Linné, 1758), jediném zástupci čeledi Talpidae v naší republice. Jemu taxonomicky příbuzných přitom můžeme napočítat celkem na 42 druhů.


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist