https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-ekologicka-likvidace-vozidla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Ekologická likvidace vozidla

12.12.2017 12:39
Pokud jste majitelem motorového vozidla, které dosluhuje a již víte, že opravy pro následný provoz jsou nákladné více než samotný přínos vozidla, jistě plánujete, že vozidlo vyřadíte z provozu. Samotný úkon vyřazení vozidla z evidence motorových vozidel není nijak náročná administrativní činnost. Než k samotnému vyřazení vozidla z evidence motorových vozidel přistoupíte, musíte však splnit následující zákonnou podmínku. Touto podmínkou je, že vozidlo musí být před samotným vyřazením z registru ekologicky zlikvidováno.
 

Co je ekologická likvidace vozidla

Pokud vás napadá, že vozidlo rozeberete a odvezete po různých částech do výkupu kovů, určitě tuto myšlenku ihned zavrhněte. Ekologickou likvidaci vozidel může provádět pouze firma, která má pro tuto činnost potřebná oprávnění. Majitel vozidla nemůže sám vozidlo rozebrat, jelikož celý proces likvidace musí být v souladu se zákonnými podmínkami a ty v domácím prostředí není možné splnit.

Jak postupovat při ekologické likvidaci vozidla

Samotná ekologická likvidace ze strany majitele vozidla není nijak náročná. Nejprve je třeba nalézt firmu, která má potřebná povolení k provedení samotné likvidace vozidla. S danou společností se majitel vozidla domluví na dni a místu předání vozidla. Společnost pro vozidlo přijede vlastní odtahovou službou, naloží ho a převeze do své provozovny určené pro tyto účely k provedení likvidace. Majiteli vystaví na místě doklad o převzetí vozidla. Tento doklad ovšem neslouží jako potvrzení o provedení ekologické likvidace, ale jen jako potvrzení o převzetí vozidla a dokladů k vozidlu (tedy kopií dokladů k vozidlu). Společnost, která likvidaci vozidla provádí následně zašle zpět poštou nebo po předchozí dohodě předá majiteli vozidla potvrzení, že vozidlo bylo ekologicky zlikvidováno. S tímto potvrzením, velkým a malým technickým průkazem a oběma SPZ se dostavíte na registr vozidel k samotnému vyřazení vašeho automobilu. Po předání SPZ a protokolu o ekologické likvidaci vozidla vám úředník do velkého technického průkazu zapíše informaci o vyřazení vozidla z registru vozidel. Je doporučováno velký technický průkaz raději uschovat v případě nečekaných komplikací v budoucnu.

Vyřazením vozidla z registru to ještě nekončí

Vozidlo jsme tedy nechali ekologicky zlikvidovat, navštívili jsme také registr vozidel, ze kterého nám bylo vozidlo úředníkem vyřazeno. Samozřejmě nesmíme zapomenout také informovat pojišťovnu, u které máme sjednané povinné ručení. Po předložení velkého technického průkazu bude povinné ručení neboli povinné pojištění vozidel ukončeno. Pojišťovna nám také vrátí přeplatek pojistného dohodnutou cestou, a to buď poštovní poukázkou, nebo převodem na náš účet.

Proč musím nechat automobil ekologicky zlikvidovat

Jistě jste si všimli, že poslední dobou nevídáte na silnicích vraky a opuštěné automobily. V minulosti stačilo vozidlo jen odhlásit z registru a nikdo se příliš nestaral o to, co se s vozem stalo. Autovraky buď zůstaly někde odložené, často na veřejné komunikaci, nebo byly podomácku rozebírané a samozřejmě bez jakýchkoli bezpečnostních a ekologických norem. Procesem řízené ekologické likvidace je zajištěno, že se zbytky vozidel bude řádně naloženo, včetně provozních kapalin a nebude tak docházek k znečišťování životního prostředí.


reklama


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist