https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-jak-postavit-udrzitelnou-it-strategii-oprete-se-o-5-zakladnich-piliru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů

25.4.2024 11:26
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
 
Více než kdy dříve je zřejmé, že rozvoj digitálních technologií musí být v rovnováze s jejich dopadem na životní prostředí. Podniky, které přijmou holistický přístup k udržitelnému IT, budou mít dobrou pozici, aby pomohly utvářet budoucnost, jakou si lidé i naše planeta zaslouží. Ve společnosti Dell Technologies jsme vydefinovali pět pilířů, které našim partnerům a zákazníkům pomohou s nastavením, budováním a naplněním udržitelné IT strategie.

1. Více energie na práci

Největší efekt na „zelené“ úspory má omezení plýtvání v datovém centru. Základem by měl být audit, který identifikuje zařízení s vysokou spotřebou a nízkou efektivitou. Nasazení nového, vysoce výkonného hardwaru a inteligentní správy napájení do stávající infrastruktury se pozitivně projeví nejen na pracovním výkonu a optimalizaci chlazení, ale také na zmenšení prostorových nároků.

Klíčové je též využití automatizace, telemetrie, umělé inteligence nebo ekologických režimů provozu pro řízení spotřeby bez nutnosti lidského zásahu. Jejich zavedení můžete snížit spotřebu energie mimo špičku a rychleji identifikovat problémy s energetickým výkonem. V auditu byste neměli zapomenout na to, kdy vyřadit starší zařízení s ohledem na jejich bezpečnou a odpovědnou recyklaci.

2. Výkon podle potřeby

Expanze datových center a vzdálených lokalit vede k vyšším provozním nákladům, složitější správě a závažnějším problémům s ochranou dat. Konsolidací hardwaru a kritických dat v rámci centralizovaných architektur můžete dosáhnout nízké hladiny TCO snížením spotřeby energie a výpočetní hustoty a zároveň podpořit životní prostředí.

Měli byste také zvážit řešení typu „as-a-Service“ nebo “on-demand“, jako je Dell APEX. Ty vám na jednu stranu dovolují spotřebovávat pouze ty služby, které jsou třeba. K tomu navíc poskytují flexibilitu pro zvyšování nebo snižování počtu zařízení na základě požadavků v daném okamžiku, což vede k úsporám energie a vyšší efektivitě.

3. Zdroje šetrné k přírodě

Jedním z aktuálních trendů je, aby proces navrhování IT fungoval jako uzavřený model, který udržuje výrobky a materiály v oběhu co nejdéle. IT průmysl je silně závislý na vzácných surovinách jako jsou lithium nebo kobalt. Během jejich těžby a zpracování dochází k vysoké spotřebě energie a vody, stejně jako k poškozování životního prostředí.

Poptávka po alternativách k těmto surovinám roste, protože využívají recyklované materiály. Nevyčerpávají tak přírodní zdroje a během výroby a životního cyklu výrobku se uvolňuje méně skleníkových plynů. Například nově uváděné počítače Dell Latitude AI používají ve svých akumulátorech 50 % kobaltu recyklovaného z baterií elektromobilů.

4. Recyklace a opětovné využití

Udržitelné alternativy můžete najít ve spoustě produktových kategorií, ale ne ve všech. Proto je důležitá důsledná recyklace a opětovné využití. Její míra je plošně celkově nízká. Ačkoliv je EU světovým lídrem v recyklaci elektronického odpadu, zpětně se o využívá pouze 35 %. Dell se snaží jít příkladem ostatním výrobcům a neustále zvyšuje počet dostupných možností pro opravy, obnovu a opětovné použití. Tím pomáhá udržet výrobky a materiály v provozu co nejdéle.

Přístup k IT se zjednodušeným designem výrobků vede k menšímu množství použitých surovin, snazší extrakci komponent a materiálů pro opětovné použití a recyklaci. Uplatnění najdou také plasty a drahé kovy recyklované z jiných výrobků než počítačů. Pomáhá i vývoj obchodních modelů jako je „as-a-Service“ (aaS) pro automatizaci obnovy vyřazených IT.

5. Delší život IT

Čím déle zařízení používáte, tím lépe se chováte k životnímu prostředí. Aby bylo zajištěno co nejdelší funkčnost každého produktu, musí jeho výrobci zajistit možnost upgradovat hardware, aktualizovat firmware a zajistit zabezpečení i mimo stávající servisní smlouvu.

Zásadní je také opravitelnost. To znamená možnost snadno vyměnit součásti, mít k tomu srozumitelné návody a disponovat náhradními díly, popřípadě zárukami. Opravy zařízení za účelem prodloužení jejich životnosti jsou zásadním prvkem cirkulární ekonomiky. Tento přístup získává na významu jako perspektivní řešení pro IT průmysl.

Technologie mají zkrátka potenciál posílit naše cíle v oblasti udržitelnosti. Pokud přijmete pět klíčových pilířů udržitelné IT strategie, můžete se stát lídry v oblasti produktivity a přínosů pro životní prostředí.


reklama

foto - Vašek Jaroslav
Jaroslav Vašek
Autor je Advisory Systems Engineer ve společnosti Dell Technologies.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist