PR článek
Jak správně recyklovat baterie?
Chemické složení baterií
Jakmile vyhodíte baterie do běžného komunálního odpadu či je pohodíte někam do přírody, začínají se z nich uvolňovat těžké kovy a další nebezpečné látky. Těmi jsou:
- hydroxid draselný – žíravina, známější pod názvem louh- nikl – kov, který má škodlivé účinky na lidský organismus
- olovo – toxický, též nebezpečný pro lidský organismus
- kadmium – toxický kov způsobující rakovinu
Veškeré kovy, které jsou využity při výrobě baterie, tvoří 60 až 80 % celkové hmotnosti. Pokud budete baterie správně recyklovat, lze tyto kovy využít znovu. A nemusí se jednat jen o další nové baterie. Zinek se zpracovává v kosmetickém průmyslu či se používá na výrobu střešních okapů a popelnic, stříbro zase na výrobu DVD disků a recyklovaný mangan se používá na barvení skla, keramiky či tkaniny. Z mědi lze vyrobit elektrické vodiče, které vedou elektřinu či chladiče, z lithia dobíjecí baterie nebo sklokeramické varné desky a z olova například autobaterie. Kadmium se využívá na akumulátory, nikl na turbíny a příbory.
Kam s vybitými bateriemi
Všichni prodejci elektroniky mají zákonem daný takzvaný systém zpětného odběru. To znamená, že každý prodejce baterií je musí zdarma vybírat zpátky. Dále můžete vybité baterie odevzdat v jakékoliv prodejně nezávisle na tom, kde jste je skutečně koupili. A nemusíte mířit rovnou do obchodů s elektronikou. Tyto služby nabízejí i prodejny s potravinami, hobby centra či drogerie. Další možností je pak navštívit sběrné dvory nebo obecní úřad. V rámci projektu Recyklohraní můžete baterii odevzdat i ve vybraných školách. Podobně tomu je i u autobaterií, které se musí taktéž ekologicky zlikvidovat. Nechat je můžete u prodejců autobaterií či je za pár desítek korun prodat firmám, které jsou zaměřeny na recyklaci kovů, jelikož autobaterie obsahují velké množství olova.
reklama