PR článek
Je lepší pro přírodu používat žiletky nebo elektrické strojky
I při péči o tělo produkujeme odpady. Ať už jsou to plastové obaly od kosmetických výrobků. Zároveň spotřebováváme vodu, která se dnes z ekologického hlediska také řeší. Součástí péče o tělo je dnes u většiny lidí i holení. V případě mužů jde zejména o holení vousů, v případě žen se jedná o odstraňování chloupků na těle. V obou případech je možné se spoléhat na jednorázová žiletková holítka nebo na elektrické strojky. Jaké jsou obecné výhody i nevýhody obou metod a co na to říká ekologie?
Klasika versus moderna
Úplně prvními holicími nástroji byly holicí břitvy. Ty už se dnes používají velmi zřídka a nahradily je žiletkové holicí strojky nebo jednorázová holítka. A protože holení žiletkou způsobuje zejména mužům často podráždění pokožky, čím dál častěji se uchylují k používání elektrických holicích strojků nebo zastřihovačů. Jak to vypadá, když si tyto dvě varianty postavíme na misku vah?
Pokud se na tyto dvě možnost úpravy vousů a chloupků podíváme z ekologického hlediska a zohledníme recyklovatelnost, spotřebu vody a doplňkové kosmetiky a produkci obalů od ní, tak nám rozhodně lépe z porovnání vyjde elektrický strojek. Nicméně toto nejsou jediné faktory, které je potřeba při posuzování ekologičnosti metod odstraňování chloupků zohlednit. Pokud bychom chtěli být důslední, museli bychom brát ohled i na energetické nebo vodní stopy, ale tak přesné výpočty zatím nejsou dostupné.
Jak se tedy rozhodnout?
Pokud přemýšlíte zejména v rovině toho, kolik odpadu vyprodukujete, pak určitě volte elektrický holicí strojek. Už proto, že nepotřebujete žádný gel na holení a kromě čištění nespotřebujete ani vodu. Zároveň vyměňujete pouze malou část holicí hlavy, a to jednou 18 měsíců. Jednorázová žiletka Vám vydrží maximálně měsíc a spotřeba vody a produkce obalů od holicích gelů jí do karet také moc nehraje. Samozřejmě každý zvažuje i finanční stránku věci, ale to už je na každém z Vás.
reklama