https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-kozmicke-ptaci-louky-jedinecna-ukazka-skloubeni-setrneho-hospodareni-a-ochrany-prirody-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Kozmické ptačí louky – jedinečná ukázka skloubení šetrného hospodaření a ochrany přírody

20.8.2015 14:29 (ČSOP)
Kozmické ptačí louky jsou územím ucelenějších nivních luk v povodí řeky Opavy. Ani jemu se v minulosti nevyhnuly meliorační úpravy a narovnávání toků včetně zavážení či soustavného odvodňování mokřadů.
Kozmické ptačí louky jsou územím ucelenějších nivních luk v povodí řeky Opavy. Ani jemu se v minulosti nevyhnuly meliorační úpravy a narovnávání toků včetně zavážení či soustavného odvodňování mokřadů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) představil veřejnosti novou sedmimetrovou pozorovatelnu v rámci unikátního území Kozmických ptačích luk. Turisticky atraktivní cíl se nachází mezi Ostravou a Opavou. Jedná se již o jedenáctou lokalitu v Moravskoslezském kraji zpřístupněnou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě.
 

„Kozmické ptačí louky určitě stojí za pozornost. Jsou názorným příkladem toho, že i dnes lze zemědělsky hospodařit a zároveň zachovat významné přírodní hodnoty. Přiblížení a vysvětlení této problematiky je jedním z nosných cílů tohoto projektu,“ říká za ČSOP předseda Libor Ambrozek a dodává: „Nově vybudovaná pozorovatelna zájemcům umožní poznat svět ptáků i dalších živočichů z bezprostřední blízkosti.“

Mezi ptáky, které zde trpělivý pozorovatel má šanci zahlédnout, jsou chráněné druhy, jako volavka bílá, orel mořský, čáp černý či moudivláček lužní, ale i pestrá paleta běžných druhů ptáků. I ty návštěvníkům představí spolu s dalšími zdejšími zajímavostmi sedm nových informačních panelů a ptačí pozorovatelna.

„Projektům v oblasti ochrany přírody pomáháme systematicky a dlouhodobě. Tato již celkem sedmdesátá první lokalita zpřístupněná s ČSOP přesně naplňuje poslání našeho programu NET4GAS Blíž přírodě, neboť návštěvníkům poučnou i zábavnou formou představuje hodnoty naší přírody,“ uvádí Radek Benčík, jednatel a výkonný ředitel pro provoz společnosti NET4GAS, která je od roku 2007 generálním partnerem ČSOP.

Sedmimetrová ptačí pozorovatelna se nachází jihozápadně od obce Kozmice. Na lokalitu se návštěvník dostane od železničního nádraží v Jilešovicích po cyklotrase č. 6128.
Sedmimetrová ptačí pozorovatelna se nachází jihozápadně od obce Kozmice. Na lokalitu se návštěvník dostane od železničního nádraží v Jilešovicích po cyklotrase č. 6128.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP

Kozmické ptačí louky jsou územím ucelenějších nivních luk v povodí řeky Opavy. Ani jemu se v minulosti nevyhnuly meliorační úpravy a narovnávání toků včetně zavážení či soustavného odvodňování mokřadů (60. – 80. léta 20. století). Stav území se nadále rychle zhoršoval, velká část luk byla přeorána na políčka a další části byly osázeny smrky a borovicemi. To významně zdecimovalo rostlinná společenstva, což se následně projevilo i v úbytku zdejších motýlů a ptáků. Přes všechna tato negativa si louky alespoň částečně zachovaly vysokou biologickou hodnotu. V letech 2013–2014 se zde za podpory Operačního programu životní prostředí udělaly tůně a celková revitalizace mokřadu.

„Pro náš spolek se nejedná o jednorázovou akci. Na Kozmických loukách plánujeme další programy pro veřejnost, například komentované vycházky pro děti a mládež a ve spolupráci s ornitology Dny ptactva. Rádi bychom veřejnost zapojili také do zveřejňování vlastních pozorování prostřednictvím formuláře na našem webu,“ doplňuje předseda základní organizace ČSOP Ochránce a zároveň místní hospodář Kamil Lisal.

Sedmimetrová ptačí pozorovatelna se nachází jihozápadně od obce Kozmice. V těsné blízkosti tu vede silnice i železnice mezi Ostravou a Opavou. Na lokalitu se návštěvník dostane od železničního nádraží v Jilešovicích po cyklotrase č. 6128. GPS: 49.9033222N, 18.1360383E.

Jedenáct lokalit zpřístupněných v Moravskoslezském kraji:
Lom Myslík, Myslík / Frýdek-Místek
Chodníčky v Podbeskydí, Kunčice pod Ondřejníkem / Frýdek-Místek
Mločí studánka, Myslík / Frýdek-Místek
Pozorovatelna v Blahutovicích, Blahutovice / Nový Jičín
Rezavka, Ostrava
Přírodní rezervace Štěpán, Děhylov / Ostrava
Přírodní rezervace Skalka, Kunčice pod Ondřejníkem / Frýdek-Místek
Okolo Vřesiny, Vřesina / Opava
Heřmanický rybník, Heřmanice / Ostrava
Krajinou povodní, Jeseník nad Odrou / Nový Jičín
Kozmické ptačí louky, Kozmice/ Opava


reklama


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist