PR článek
Krušnohoří skrývá biotopy z doby ledové
Výsledky projektu je možno pozorovat už nyní. Na vybraných lokalitách Cínovecký hřbet a U jezera ekologové vybudovali přes 210 dřevěných přehrážek, které narušili tamější odvodňovací systém. Na území přesahující rozlohu 25 ha se v současnosti už drží voda, která se postupně dostává i do širšího okolí. Efekt revitalizace tak přispívá ke zvýšení retenční schopnosti krajiny.
V podmáčených oblastech začne v další fázi mech rašeliník vytlačovat nežádoucí rostliny, jako je smrk pichlavý a smrk ztepilý, a postupně vznikne vrstva rašeliny. Do obnovených míst se pak mohou snadno vrátit původní biotopy a rozšiřovat se společenstva, v nichž se daří vzácným organismům z dob ledových. Jedním z nich je také tetřívek obecný (Tetrao tetrix), který je v současnosti na pokraji vymizení z naší přírody. Krušné hory tak zůstanou zachovány jako útočiště jeho nejsilnější populace.*
Vodu zadržují přehrážky
Proces revitalizace rašelinišť zrušením odvodňovací funkce je poměrně jednoduché opatření. Jeho účinnost byla prověřena již na řadě míst v České republice, například na Šumavě či v Jizerských horách, a také v zahraničí. Při přehrazování koryt jde o vybudování dřevěných přehrážek různého typu i velikosti. V oblasti okolo obce Cínovec ekologové použili přehrážky o velikosti od 20 centimetrů až do 2 metrů. Všechna přehrazení jsou navíc z přírodního materiálu (například přehrážky v lokalitě U jezera jsou ze zbytků břehových valů z dříve hloubených rýh), tudíž se následně rozloží a vedle nežádoucích rostlin vyplní zaplavené rýhy.
Kroky revitalizace rašelinišť v okolí obce Cínovec dokumentuje také 14 kilometrová naučná stezka, která vede napříč územím. Informace o samotném projektu jsou uvedeny také na www.blizprirode.cz, kde jsou zveřejněny i hydrologické studie obou území.
*V Krušných horách byly kvůli výskytu tetřívka obecného vyhlášeny dvě ptačí oblasti (PO Východní Krušné hory a PO Novodomské rašeliniště-Kovářská).reklama