https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-nase-priroda-uz-po-padesate
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Naše příroda už po padesáté

29.7.2016 14:07 (Naše příroda)
Štětconoš trnkový
Štětconoš trnkový
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vladimír Motyčka / Naše příroda
Už 100 měsíců uběhlo od vydání 1. čísla Naší přírody a tím pádem právě vychází 50. číslo. Dozvíte se v něm zajímavé informace o housenkách a housenicích a také jaký je mezi nimi vlastně rozdíl, jaké bahňáky můžete vidět u našich rybníků a mokřin, jaká je situace ohledně chráněných brouků, zda máme šanci potkat v našich končinách kočku divokou, jak co nejlépe nafotit houby a pak si ze svých fotek udělat fotoknihu, ale také tipy na výlety, např. do Českého středohoří či k Lechovu kamenu.
 

Můžete s námi i soutěžit – na oslavu 50. čísla jsme na našich stránkách www.nasepriroda.cz připravili soutěž o 50 ročních předplatných, tak to nepropásněte. Přejeme hezké prázdniny a příjemné čtení…

Obsah čísla 4/16


Housenky a housenice / Hana a Vladimír Motyčkovi
Chránění brouci mění i drží pozice / Mladen Kaděra
Rýpnou si a táhnou dál / Alena Říhová
Čelnice Tetanops myopina – moucha z doby ledové ve Slezsku / Jindřich Roháček
Nejistý návrat mourovaté krásky / Denisa Mikešová
Stříbrné stužky pod střechou Evropy / Jan Vítek
Tajemství vody / Romana Pálková, Monika Tošenovská
Trním a houštím na nejkrásnější kopce Českého středohoří / Martin Janoška
Od Lechova kamene k Libušině jezírku / Jakub Hloušek
Bivak v zaniklé vsi / Jan Moravec
Fotografujeme houby / Jaromír Zumr
Fotokniha plná přírody / Fokapo
Kdepak kojí holubi? / Alena Říhová
Druhohory – Země pod nadvládou dinosaurů / Lukáš Kukal
Školní „kecy“ aneb Život s ploutví / Marek Velechovský
Poznáváme naše hřibovité houby: hřib šedorůžový / Michal Mikšík

Housenky a housenice

Také jste někdy uvažovali, proč zoologové říkají některým housenkám housenky, a jiným, na první pohled stejným, housenice? Odpověď je vlastně docela jednoduchá a dala by se vyřídit několika slovy – housenky jsou larvy motýlů, zatímco housenice jsou larvy blanokřídlého hmyzu z podřádu širopasých. Larvy obou skupin jsou však tak zajímavé, že stojí za to prohlédnout si je trochu blíže.
Lyskonoh úzkozobý
Lyskonoh úzkozobý
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | David Říha / Naše příroda

Rýpnou si a táhnou dál

Milují především bahnité mělčiny a tak se, na rozdíl od většiny z nás, radují z vydatných sezónních dešťů. Ty kvapem přeplňují koryta potoků i řek, nezkrotná voda se rozlévá po krajině a rázem ji proměňuje v soustavu bahnisek a obřích kaluží. Právě v nich se početná hejna bahňáků mnoha druhů hodiny a hodiny nimrají, šťourají a rýpou. Hemží se tu jeden přes druhého, dokud svá bříška nenaplní. Pak zase táhnou dál.

Čelnice Tetanops myopina – moucha z doby ledové ve Slezsku

Čelnice (Otitinae) jsou podčeledí čeledi doličnatkovitých (Ulidiidae). Jde o drobné až dosti velké (2,5–11 mm), většinou poměrně nápadné a pestré (skvrnité, pruhované) akalyptrátní mouchy, často se skvrnitými nebo páskovanými křídly. V České republice je fauna této skupiny poměrně dobře prozkoumaná. Dosud zde bylo známo 22 druhů čelnic; většina z nich je teplomilných a řada patří k druhům vzácným. Dva druhy (Herina germinationis a H. paludum žijící na mokřadech) jsou u nás považovány za ohrožené a další dva (stepní Cephalia rufipes a lesní Otites rivularis) za kriticky ohrožené. Proto je nález každého dalšího druhu čelnice nového pro naši faunu překvapivý.
reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist