PR článek
Nové ptačí budky se už zabydlují. Nejvíce je využívají sýkory koňadry
Budky se přizpůsobují potřebám konkrétnách druhů ptáků. Nejvíce budek bylo uzpůsobeno právě pro sýkorky, ale myslelo se i na špačky, rehky, puštíky či šoupálky. Budky byly z vnější strany ohlazeny a ošetřeny impregnačním nátěrem proti hnilobě a poté byly naneseny dvě vrstvy hnědé lazurovací barvy. Vnitřek budek zůstal hrubě ohoblovaný a samozřejmě bez nátěru. Všechny budky jsou vybaveny plechovou ochranou vletového otvoru, která slouží nejen proti predátorům, a také chrání budku před poškozením strakapoudem.
Budky byly instalovány v březnu 2014. 55 budek bylo vyvěšeno v Milíčovském lese a 35 v Hostivařském lesoparku. Budky byly vyvěšovány na předem vytipovaných místech tak, aby byly minimálně 20 metrů od sebe. Budky byly připevněny na stromy ve výšce 3 – 4 metry pomocí vertikální dřevěné závěsné lišty. Vletový otvor byl směrován na jih nebo jihovýchod, případně směrem volnějšímu prostoru, k mýtinám. Zároveň s vyvěšováním budek byly zaměřeny i jejich GPS souřadnice, aby mohly být zaneseny do mapy, která slouží ke kontrolám budek.
Budko, budko, kdo v tobě přebývá?
Monitoring „obsazenosti“ ptačích budek začal kvůli rychlému nástupu jara už na konci dubna. Monitoring probíhal s maximální opatrností a ohleduplností, tak aby nedocházelo k rušení hnízdících ptáků. Bylo sledováno, zda ptáci do budky létají, byl sledován zpěv, dále byly sledovány i pobytové znaky jako „ošoupání“ vletového otvoru nebo potřísnění trusem. A také byly prováděny přímé kontroly budek.
Do 28 budek se nastěhovali někteří z ptáků, žijících v pražských lesích. V Milíčovském lese bylo obsazeno 16 z 55 budek, v Hostivařském lesoparku pak 12 z 35 budek. Největší zastoupení v obou lesích měla sýkora koňadra, budky osídlily i sýkory modřinky, špačci obecní a vrabci domácí. Ochránci přírody zaznamenali i dvě budky s brhlíky lesními. Pozoruhodné je, že dvě budky v Milíčovském lese byly obsazeny hmyzem – sršněmi a vosami.
„V následujících letech bude obsazenost budek vyšší, budky stihnou opršet a více splynout s okolím,“ říká za ochránce Lubomír Bartoš. „Navíc druhy u nás zimující, jako jsou sýkory či šoupálci, si vyhlížejí svou hnízdní dutinu dlouho dopředu, třeba už od podzimu. A budky vyvěšené na jaře mohli prostě ignorovat,“ dodává. Monitoring a údržba budek vyvěšených v rámci projektu bude probíhat i v následujících letech.
V průběhu prosince 2014 proběhla fyzická kontrola, čištění a údržba ptačích budek, aby byly připraveny na novou hnízdní sezonu.
O projektu
Projekt „Zvyšování hnízdních možností ptáků ve vybraných pražských lesích“ realizovala Usnea, o. s., od září 2013 do prosince 2014 a byl financován z grantových prostředků Hlavního města Prahy.
Hlavním cílem projektu Zvyšování hnízdních možností ptáků ve vybraných pražských lesích, který s podporou Hlavního města Prahy realizovala Usnea, o. s. v letech 2013 a 2014, bylo zmapování, zvýšení a kontrola hnízdních možností ptáků v pražských lesích v jihovýchodním sektoru města, konkrétně v Milíčovském lese (81,97 ha) a Hostivařském lesoparku (146,9 ha).
Svým zaměřením projekt přispěl i k naplňování cílů Evropské unie (Evropská strategie ochrany biodiverzity), České republiky (Strategie ochrany biologické rozmanitosti České republiky (2005), Státní politika životního prostředí ČR 2004 – 2010) a hl. m. Prahy (Prognóza, koncepce a strategie ochrany přírody a krajiny v Praze) v oblasti ochrany biodiverzity.
Při realizaci projektu byly využity poznatky, zkušenosti a rady z publikace Ptačí budky a další způsoby zvyšování hnízdních možností ptáků, Metodika Českého svazu ochránců přírody č. 20, Petr Zasadil (editor), Praha, Český svaz ochránců přírody, 2001.
reklama