https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-proc-mluvit-se-zviraty-unikatni-projekt-o-mezidruhovych-vztazich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Proč mluvit se zvířaty? Unikátní projekt o mezidruhových vztazích

17.9.2015 11:23
Žijí spolu, pracují spolu. Lenka a Evžen
Žijí spolu, pracují spolu. Lenka a Evžen
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve čtvrtek 24. 9. 2015 vstoupí celkem 15 lidsko-zvířecích párů do fotografické arény v DEPO2015. Tyto páry byly vybrány během několikatýdenního castingu, který prováděla Mobilní Akademie Berlín společně s Goethe-Institutem v celé České republice. Zvláštností těchto párů je, že spolu nejenom žijí, ale také spolupracují: ve vědních oborech, pečovatelství, ve veřejném sektoru, v kultuře nebo v zábavním průmyslu. Pro Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 je bude fotografovat talentovaná německá fotografka Pola Sieverding. Před zraky veřejnosti zachytí niterný vztah mecenášky Medy Mládkové s jejími psy, herce Václava Vydry s koněm Démonem, plzeňské učitelky Terezy Porubové se slepicí Pipkou a dalších „kuriózních“ párů. Součástí dne bude filmový program plný tajemných „zvířecích“ scén ze snímků Jean Luca Godarda, Petera Greenawaye či Wernera Herzoga a také komentáře vědeckých oborníků z oblasti Human-Animal Studies.
 

„Zvířata, věda a film vystoupí v tomto spojení poprvé a unikátně v DEPO2015 a Plzeň se tak stane první Evropským hlavním městem kultury a přírody“, komentuje autorka projektu Hannah Hurtzig z Mobilní Akademie Berlín, jejíž performace dokázaly již v řadě světových metropolí vyvést mnohé akademické obory z jejich slonovinových věží, propojit je s uměním a dát jim tak úžasnou sdělnost. „15 smíšených párů, mezi nimiž budou lišák Winnie, který spolupracoval se slavnými režiséry, Pinky, empatické a chytré prase domácí, plachá leguánka Lina, stepní orlice Sofie, zvířata, slavné osobnosti i neznámí lidé. Jde o to mluvit s nimi, poznat je jako komplexní bytosti, dát jim prostor a naslouchat jim,“ vysvětluje Hurtzig.

Meda Mládková a její pes Bára
Meda Mládková a její pes Bára
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Součástí dne bude také výběr uměleckých krátkých filmů, „zvířecích“ scén ze snímků Jean Luca Godarda, Petera Greenawaye či Wernera Herzoga a trocha filozofie a teorie, kterou obstará skupina německých, rakouských a českých vědkyň a vědců nejrůznějších odvětví biologie, antropologie, mediálních věd a kulturologie. Oni všichni se zabývají poměrně novou disciplínou zvanou Human-Animal Studies, která zkoumá vztahy mezi humanitními a přírodními vědami. Jednodenní shromaždiště zkušeností, umění, vědění a nevědění v DEPO2015 bude na první pohled velmi tiché. Návštěvníci obdrží porty se sluchátky, na kterých budou odposlouchávat veškeré dění v prostoru: komentované focení, poznámky lidí i zvířat, zvuky z filmů či debatu českých i zahraničních odborníků. Projekt nabízí originální pohled nejen do zákulisí vztahu mezi jednotlivými lidmi a jejich domácími „mazlíčky“, ale vrhá také světlo na obecný vztah lidí a zvířat.

Ondřej Pelikán a Sofie
Ondřej Pelikán a Sofie
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

„Mobilní akademie Berlín je jedním z nejpopulárnějších tvůrčích kolektivů současné umělecké scény v Německu s projekty po celém světě, aktuálně v Brazílii, Rusku a Torontu. Když jsme hledali program, se kterým bychom se zapojili do Evropského hlavního města kultury v Plzni, napadli nás právě oni a požádali jsme je, aby vytvořili koncepci projektu, který se věnuje vztahům lidí a zvířat. Je to téma, které je pro českou společnost relevantní. Věděli jste například, že podle nejnovějších statistických údajů žije v ČR 1,75 milionů psů? Jen v Praze má víc než 41% domácností chlupatého člena rodiny. Je to naprostý rekord v Evropské unii. Zároveň zaobírání se zvířetem v současném umění a vědě je málo prezentní. Náš projekt se přibližuje k tomuto faktu z více stran a zahrnuje reálné příběhy, lidi a zvířata, stejně tak jako vědce, divadlo a film,“ vysvětluje programový ředitel Goethe Institutu Jakob Ráček.

Co? Veřejná performance „Proč mluvit se zvířaty?“

Kdy? 24|09|2015, 12–15 a 17-21 hodin. Vstup volný v kteroukoliv dobu.

Kde? DEPO2015, Presslova 14, Plzeň. Děti a zvířata jsou vítány!

Kdo? Adéla (sova pálená), Božena (krajta královská), Evžen (výr), Katrijn Van der Meier (minikůň), Lina (zelená leguánka), Pinky (prase svislobřiché), Pipka (slepice domácí), Pula (fena boxera), Sofie (stepní orlice), Winnie (liška), ale také dvě ovečky, roj včel medonosných, krkavec, dvě želvy ostruhaté a krokodýl siamský. Zvířata doprovodí: Lenka Kořínková, Karel Makoň, Meda Mládková, Jiří Pospíšil, Martin Vobruba, Václav Vydra, Tereza Porubová a další.

„Zvířecí den“, balancující na pomezí vědy a umění, přiváží do Plzně, Evropského hlavního města kultury (a přírody), Mobile Akademie Berlin a Goethe-Institut.


Kontakty:

Tomáš Moravec | Goethe-Institut | 721 434 624 | tomas.moravec@prag.goethe.org | www.goethe.de/whytalktoanimals
Michaela Braná | Smart Communication s.r.o. | 739 300 889 | brana@s-m-art.com | www.s-m-art.com
reklama


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist