https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/PR-trebicsky-park-hradek-se-pysni-novou-naucnou-stezkou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Třebíčský park Hrádek se pyšní novou naučnou stezkou

2.11.2017 13:49 | PRAHA (NET4GAS)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
V srdci města Třebíče najdeme kromě historické zástavby i zelenou oázu, park Hrádek. Ten se nově může pyšnit naučnou stezkou s názvem „Přírodní bohatství městského parku Hrádek“, kterou zde vybudovala základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kněžice ve spolupráci s městem Třebíč v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Stezka má pět zastavení s přírodovědným i historickým obsahem.
 

Městský park Masarykovy jubilejní sady Na hrádku byl založen v roce 1926 místním okrašlovacím spolkem. Na jeho zalesněnou část navazuje prudký skalnatý svah, odkud je krásný výhled na městské památky UNESCO. Jižně exponovaný svah údolí řeky Jihlavy je unikátní ukázkou pestrých rostlinných a živočišných společenstev skalní stepi. Vyskytují se zde ohrožené druhy rostlin a živočichů, k nejvýznamnějším patří modrásek rozchodníkový, hojný je výskyt kudlanky nábožné a saranče modrokřídlé.

„Lokalitu jsme vytipovali na základě předchozí studie přírodně cenných lokalit nacházejících se ve městě“, říká Václav Křivan z Českého svazu ochránců přírody Kněžice. „V posledních letech jsme v nejzajímavějších částech parku Hrádek provedly ochranářské zásahy s cílem potlačit výskyt invazního trnovníku akátu. V tomto náročném boji budeme i nadále pokračovat,“ doplňuje Václav Křivan.

První z tabulí zhruba 1,5 km dlouhého okruhu se nachází při vstupu z ulice Hrádek u bývalého DDM a informuje návštěvníka o historii parku a dendrologii. Další tabule jsou umístěny na hraně jižního svahu u pěší stezky. Věnují se zvířatům a hmyzu žijícím v parku. Obsahem následujícího zastavení, které se nachází u bašty, je botanický popis místa. Na poslední z tabulí, která informuje o geologii, narazí návštěvník u řeky v Hasskově zahradě, odkud je pěkný pohled na skalní masiv.

„Cílem programu NET4GAS Blíž přírodě je přilákat veřejnost do přírody a také vzbudit zájem o její ochranu. A nejedná se jen o přírodu vzdálenou lidským obydlím, ale stejnou měrou také o přírodu ve městech, kterou místní mohou zažívat o to častěji,“ říká Zuzana Kučerová ze společnosti NET4GAS, která je generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody od roku 2007. Stezka v parku Hrádek je 85. přírodní lokalitou zpřístupněnou veřejnosti Českým svazem ochránců přírody v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě.


reklama


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist